Bulaşık Makinesi Nasıl Daha Verimli Kullanılır

Makinenizin harcadığı elektrik ve su miktarını azaltın

Bulaşık Makinesi Nasıl Daha Verimli Kullanılır

Bir bulaşık makinesinin çalışması için gereken enerjinin çoğu suyu ısıtmaya gider. Makinede kullanılan suyun miktarı modelden modele değişir fakat 1994’ten önce üretilen modeller yaklaşık olarak 40 litre su harcamaktadır. Bazı önlemlerle bulaşık makinenizin verimini artırabilir, enerji ve su kullanımını azaltabilirsiniz. 

Bulaşık Makinesini Doldurmak
Bulaşıkları makineye koymadan önce lavaboda suyla akıtmak, su israfına sebep olacaktır. Bunun yerine tabaklardaki büyük yemek parçalarını çöpe dökün. Makinenizdeki durulama programı küçük yemek parçalarını temizleyecektir. Çoğu makine farklı bulaşıkları koymak için farklı bölmelere sahiptir. Bulaşık makinenizi doldururken her parçayı kendine uygun yere koyun. Küçük sepete, çatal bıçak takımını ve servis kaşıklarını yerleştirin. Makineyi çok fazla doldurmayın ve dönen kolları engelleyecek şekilde bulaşık yerleştirmeyin. Eğer fazla doldurulursa verimli çalışmaz.

Bulaşık Makinesi Ayarları
Eğer bulaşıklar çok kirli değilse, uzun durulama gibi ek programları kullanmayın. Bu gibi programlar 10 ila 25 litre sıcak su harcarlar ve sadece çok kirli bulaşıklarda etki gösterirler. Kurutucu ek programlar da benzer israfı elektrik kullanımında yaparlar. Eğer makinenizin havayla kurutma özelliği yoksa, son durulamadan sonra kapağını açın ve havanın makine içine girerek bulaşıkları kurutmasını sağlayın.

Bulaşık Makinesini Çalıştırmak
Maksimum verim için makineyi sadece tam olarak dolunca çalıştırın. Tam dolmadan çalıştırmak kullanım sayınızı artıracaktır. Bulaşık makinesinin aşırı dolmadan yıkayabileceği bulaşık miktarı modelden modele değişir. Standart modellere 8 kişilik bir masanın bulaşığı kolaylıkla sığarken, daha kompakt modeller daha az bulaşıkla dolar.

Makinenizi Yenilemek
Eski model bulaşık makinenizi yeni ve enerji tasarruflu modellerle değiştirmek daha verimli bulaşık yıkamanın bir başka yoludur. 1994’ten önceki modellerin elektrik masrafı günümüzün yüksek enerji sınıfına dahil olan modellerine oranla yılda yaklaşık 100 lira daha fazladır. Ayrıca enerji tasarruflu makineler kullanım ömrü boyunca yaklaşık 5.5 ton suyun ziyan olmasını engeller. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye