Canlandırıcı Hibiskus Serinliği

Ayurvedik tariflere göre leziz bir yaz çayı.

Canlandırıcı Hibiskus Serinliği

Hazırlama Süresi: 15 dakika

Etkisi: Vata, Pita ve Kapha’yı azaltarak dengeler.

Porsiyon: 4 bardak

Malzemeler: 
4 bardak su
2 adet tarçın çubuğu
İsteğe göre yarım çay kaşığı ya da bir çorba kaşığı taze zencefil kökü (rendelenmiş)
¼ (çeyrek)bardak kurutulmuş hibiskus
Tatlandırmak için tercihe göre bal ya da soğuk portakal suyu konsantresi

Hazırlanışı:
Orta boy bir sütlükte kaynattığınız suyun içerisine tarçın çubuklarını, zencefili ve hibiskusu atarak ateşi söndürerek, karışımın 10 dakika demlenmesini bekleyiniz. Daha sonra elde ettiğiniz karışımı süzerek bir sürahiye boşaltınız ve buzdolabına atarak soğumaya bırakınız. 

Özellikle sıcak yaz günlerinde buz ekleyerek servis edeceğiniz bu çay harika bir canlandırıcı içecektir. Bu çayı tatlandırmadan içebileceğiniz gibi damak tadına hitap etmesini istiyorsanız bal ya da portakal suyu konsantresiyle de tatlandırabilirsiniz. Vata ve Kapha’lar için bir bardak içeceğe 1 çay kaşığı bal; Pita veya Vata’lar için ise bir bardak içeceğe 1-3 çay kaşığı portakal suyu konsantresi ekleyerek tatlandırmak ideal olacaktır.

Not: Daha çok yaz için tercih edilen bu serinletici ve sağlıklı içeceği, kış mevsiminde de sıcak olarak tüketebilirsiniz.

Öneriler:
Bu açık berrak gül renkli ferahlatıcı içecek, tıpkı bir serinlik banyosu gibi etki gösterecektir. Hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından sevilerek tüketilebilecek hoş bir tada sahiptir. Özellikle Pitta tipindeki kişiler için zencefilin daha az kullanılması (yarım çay kaşığı kadar) daha uygun olacaktır. Kış mevsiminde ise sıcak olarak tüketeceğiniz bu içeceğin içerisinde bulunan hibiskus, C vitamini açısından oldukça zengin bir bitki olduğundan soğuk algınlığına karşı sizi koruyacak ya da soğuk algınlığını daha kolay atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Çok hassas olan bazı Pitta tipleri, portakal suyuna karşı bile hassasiyet gösterebileceğinden, bu gibi kişiler için tatlandırıcı olarak akçaağaç şurubunun kullanılması tavsiye edilir.Dilerseniz servis etmeden önce taze nane yaprağı ve limon ile süsleme yapabilirsiniz.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye