Çevresel Sebeplerle Östrojen Yüklemesi

Kimyasal östrojenler vücudumuzda birikiyor

Çevresel Sebeplerle Östrojen Yüklemesi

Östrojen bir kadınlık hormonu olarak görülür ve üreme sistemi için mecburidir. Fakat plastiklerin ve böcek öldürücülerin yaygın kullanımıyla östrojen hakimiyeti hem erkekler hem de kadınlar için ciddi bir mevzudur. Aşırı seviyeleri göğüs, kolon ve prostat kanseri riskini artırmakla kalmaz ayrıca kilo almaya, yorgunluğa, huzursuzluğa ve zihinsel dengesizliğe sebep olur. Kimyasal östrojenler kozmetik ürünler, şampuanlar, yağ bazlı kaplamalar ve hayvansal ürünler gibi birçok tüketici ürününde bulunmaktadır. Zararlı etkilerini engellemek üç aşamada olabilir: maruz kalmaktan kaçınmak, detoks yapmak ve progesteron ile dengelemek.

Kaçınmak
Çevredeki kimyasal östrojenlerden korunmak gitgide daha zor hale gelmiştir. BPA, ftalatlar ve böcek öldürücüler en çok görülen ve en zararlı kaynaklarıdır. Östrojeni taklit eden petrol bazlı bir kimyasal olan BPA, hormonların dengesine önemli derecede zarar verir. Diğer bir kimyasal östrojen olan ftalatlar da kişisel bakım ürünlerinde ve plastiklerde bulunur. Böcek öldürücüler de tüketildiğinde vücutta östrojen benzeri bir etki yaratır. Üçünden de kaçınmak sağlık için çok önemlidir ve metabolizmayı dengelemek için başka adımlar da atılmalıdır.

Detoks
Diyet ve özel takviyeler sayesinde fazla östrojen vücuttan güvenli bir şekilde atılabilir. Karaciğerde işlendiği için önce bu organa odaklanılmalıdır. Bol bol yeşil yapraklı sebzeler ve spirulina, buğday veya arpa çimi, klorella gibi süper gıdalar yemek karaciğerin temiz kalmasını ve düzgün çalışmasını sağlar. Zerdeçal ve peygamber dikeni de mükemmel temizleyicilerdir.

Sindirim sisteminin sağlıklı olması metabolizmanın fazla östrojeni atmasına yardımcıdır. Basit karbonhidratlardan kaçınarak meyveler ve sebzelere (özellikle krusifer sebzelere) ve omega-3 içeriği zengin gıdalara odaklanmak faydalıdır. Keten ve chia tohumlarıyla beraber yüksek kaliteli bir probiyotik de tüketilmesi daha da iyi olur. Lif diyete eklenebilecek önemli bir maddedir çünkü östrojeni bağırsak kanalından dışarı süpürür.

Yeterli miktarda protein almak aşırı östrojeni dengelemek için gereklidir. Düşük proteinli diyetler östrojeni detoks eden sitokrom P450 adlı bir maddenin etkinliğini azaltmaktadır. Lisin ve treonin aminoasitleri de karaciğer fonksiyonunu destekler. Östrojen karaciğer tarafından metabolize edildiği için bu maddelerin östrojenin vücuttan atılmasına yardımcı olduğu düşünülür. Lisin ve treonin et, balık, fasulye, yumurta ve bazı çekirdeklerde (susam, çemen otu) bulunur.

Daha fazla yağ dokusu daha fazla östrojen demektir çünkü aromataz enzimi seviyesi yükselir. Bu enzim testosteronu östrojene dönüştürür. Bu da kilo vermenin faydalarına bir yenisini ekler.

Dengeleme
Fazla östrojenin zararlı etkisini dengelemek için bir başka metot ise progesteronu artırmaktır. Maalesef stres ve yaşlanma sonrasında bu gerekli hormonun seviyesi düşer, bu da östrojenin hakim olmasına sebep olur. Progesteron seviyesi dengelendiğinde enerji, zihinsel istikrar, libido ve sağlıklı kilo sağlanır. Hormonal kanser riskleri de düşer. Düşük progesteron için standart tedavi genellikle topikal olarak uygulanan bir kremi içerir. Fakat bütün kremler aynı değildir. Sadece yüksek miktarda doğal oluşumlu USP biyoözdeş progesteron içerenler etkilidir.

Diyet de biyolojik olarak kullanılabilir progesteronu etkileyebilir. Zerdeçal, kekik, mercanköşk gibi bitkiler hormonun üretimini teşvik eder. Ceviz, vişne ve çinko içeren gıdalar da yardımcıdır.

Son olarak egzersiz, bolca dinlenme ve stresi azaltmak yeterli progesteron seviyesini sağlamak ve aşırı östrojeni dengelemek için önemlidir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye