Duşlara Çevre Dostu Temizlik

Duşunuzu temizlerken su kaynaklarını kirletmeyin

Duşlara Çevre Dostu Temizlik

Duşları temiz tutmak, fayansları lekeleyebilecek ve kötü bir koku oluşturabilecek küfün gelişmesini engellemek için çok önemlidir. Ancak duşunuzu ve duşakabini temizlemek için çevreye zararlı olabilecek kimyasallar kullanmanız gerekmez. Tamamen doğal, evde bulunan malzemelerin kombinasyonlarını kullanarak hem duşunuzun güzel ve temiz görünmesini sağlayabilir, hem de kimyasalların giderden akarak su kaynaklarına karışmasını engelleyebilirsiniz. Doğal temizleyiciler kullanmak ayrıca yapay kokular ve kimyasal gazlar solumanızın da önüne geçer.

Ticari Duş Temizleyiciler
Ticari, kimyasal bazlı duş temizleyiciler akut sağlık problemlerine sebep olabilecek birçok madde içerirler. Bazı temizleyiciler aseton ve amonyak içerir, bu maddeler deriye, karaciğere ve böbreklere zarar verebilir. Banyo temizleyicilerde bulunan diğer zararlı olabilecek maddeler ağartıcı, toluen ve terebentindir. Bunlar solunduğunda solunum, karaciğer ve böbrek problemlerine sebep olabilir. A.B.D Zehir Kontrol Merkezi’ne (U.S. Poison Control Centers) göre 2010’da görülen vakaların yaklaşık %7’si zehirli temizlik maddelerinden kaynaklanmıştır. Kullandığınız duş temizleyicinin etiketindeki uyarıları detaylı bir şekilde okuyarak içeriğini ve potansiyel sağlık tehditlerini öğrenin. 

Alternatif Olarak Boraks ve Beyaz Sirke
Duşunuzda kimyasal bazlı bir temizleme ürünü kullanmanın bir alternatifi boraks ve beyaz sirkeyi karıştırarak kullanmaktır. 60 gram boraksı, 1 bardak beyaz sirkeyle karıştırın ve karışımı spreyli bir şişeye koyarak çalkalayın. Karışımı duşun duvarına uygulayın, derzlere ve lekelere nüfuz etmesi için en fazla 1 saat bekleyin. Temiz bir bezle duvarları silin. Bu karışım aynı zamanda fayansların köşelerinde veya duşakabinde oluşabilecek küfte de etkilidir.  

Ticari Doğal Temizleyiciler 
Bazı ticari markalar çevreye veya kişisel sağlığınıza zarar vermeyen tamamen doğal maddelerle üretilmiş temizlik ürünleri satmaktadır. Bu maddeler arasında hidrojen peroksit, lauramine oksit, esansiyel yağlar ve botanik özler bulunur. Bunların tümü çevre dostu olarak kabul edilmektedir. Ticari temizlik ürünlerinin etiketlerine bakarak içeriğinin bitkilerden yapılıp yapılmadığını kontrol edin. Bu sayede çevreye daha az zarar veren ürünleri seçebilirsiniz.

Diğer Alternatifler
Başka yöntemler de su kaynaklarını kirletmeden duşunuzda etkili bir sonuç yaratabilir. Bir poşete beyaz sirke koyup, lastik yardımıyla duş başlığının üstüne geçirebilirsiniz. Gece boyunca beyaz sirke başlığı temizleyecektir. Bir birim hidrojen peroksit ve bir birim su karışımı duşun duvarlarından ve zemininden küfü sökmekte etkilidir. Duşun giderine karbonat ve sonrasında bir bardak sirke dökmek, doğal bir şekilde tıkanıklıkların açılmasını sağlar.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye