Kuru Cilde Karşı Ayurveda

Evde uygulanabilecek yöntemlerle kuru cildi iyileştirin

Kuru Cilde Karşı Ayurveda

Kuru cilde karşı evde hazırlanabilecek etkili çareler mevcuttur. Riskli, tehlikeli veya pahalı olmadıklarından dolayı yüzyıllardır tercih edilirler. Siz de bu problem için doktora gitmeden önce çeşitli yöntemleri deneyebilirsiniz. 

Kuru cilt, ciltteki nem eksikliğinden kaynaklanır. Evde yapılabilecek en etkili çözüm cildi nemlendirmektir. Nemlendirici bir losyon anında etki edecektir. Bir duş veya banyo sonrasında nemlendiricinin uygulanması duş ya  da banyodan elde edilen nemin de ciltte saklanmasını sağlar. Ayurveda’ya göre kuru cilt Vata doshanın dengesizliği sonucunda görülür. Vücutta Vata dosha artınca, Kapha’yı azaltır, vücutta ve yüzde cildi kurutur ve kırıştırır. Kapha cildi yumuşak kılan doshadır. Çevresel etkiler ve hava durumu da kuru cilde sebep olur. Kış aylarında cildin nemli kalması zorlaşmaktadır.

Kuru Cilt İçin Çareler:
  • Gliserin ve gül suyunu eşit miktarda karıştırın. Bu karışımı temiz bir şişede saklayın ve cildin gerekli bölgelerine sürün. Çok kuru cildi olanların banyodan sonra sürmesi tavsiye edilir. Kullanmadan önce şişeyi mutlaka çalkalayın çünkü gliserin dibe çökebilir. Eğer karma cildiniz varsa (belirli bölgeler kuru, belirli bölgeler yağlı) bu karışıma limon suyu da ekleyin.
  • Eşit miktarda vazelin ve gliserini karıştırın, yüzde ve vücutta kuru cilde sürerek gece boyu bekletin.
  • Eşit miktarlarda vazelin, E vitamini yağı ve gliserini karıştırın. Duştan yarım saat önce yüze ve vücuda uygulayın.
  • Eller ve ayaklarda kuru cilt için 10 birim su ile 1 birim gliserini karıştırın ve sürün. Birkaç günde cildiniz yumuşayacaktır. Özel bir el yıkama sabunu için sıvı sabuna gliserin ekleyerek kullanın.
  • Yumurta sarısı, gül suyu, misket limonu suyu, zeytinyağı ve portakal suyunun her birinden 1 çay kaşığı alıp iyice karıştırın. Bu kuru cilt losyonunu sabahları yüzünüze sürün ve 20 dakika sonra yıkayın. Bal, yumurta, zeytinyağı ve gül suyunu karıştırarak bir yüz maskesi de yapabilirsiniz. 
  • Vata dengeleyici bitkilerden yapılmış yağlarla Ayurvedik masaj yaptırın. Kuru cildi olan kişilerin her gün masaj yaptırması tavsiye edilir fakat mümkün değilse haftada bir yaptırılabilir.
  • Lavanta yağı ve sandalağacı yağı sakinleştirici etkileriyle kuru cilt için iyidir. Bu yağların birkaç damlası banyoda kullanılabilir.
  • Çeyrek bardak yoğurt, 1 çay kaşığı bal ve 1 çorba kaşığı süt tozunu karıştırın. Yüze uygulayıp 10 dakika bekleyin, sonra soğuk su ile yıkayın.
Kuru Cilt için Bitkiler
  • Aloe Vera tüm cilt tipleri için mucize bitkidir ve sadece kuru cilt için değil yaralar, yanıklar ve kaşıntılar için de kullanılmıştır. Aloe Vera yaprakları %96 oranında suyun yanında esansiyel yağ, amino asitler, mineraller, vitaminler, enzimler ve glikoproteinler içerir. Tüm bu maddeler cilde doğal bir parlaklık sağlar ve sert iklimlerde bile nemini korumasına yardımcı olurlar. Yaprakları kırarak veya keserek elde edilen jel doğrudan cilde ve yüze sürülebilir. 
  • Alman papatyası çok sakinleştiricidir ve antienflamatuar etkiye sahiptir. Bu yüzden egzama, döküntü, kaşıntı gibi birçok cilt probleminin tedavisinde kullanılır. Bir veya yarım bardak, taze veya kurutulmuş Alman papatyasını bir bez çantaya koyup banyo suyuna koyun. Banyoya girmeden önce 10 dakika bu suda bekletin.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye