Cinsel İsteği Egzersizle Güçlendirin

Egzersizin fiziksel ve psikolojik faydaları arasına cinsel isteği artırmak da katılabilir.

Cinsel İsteği Egzersizle Güçlendirin

Birçok fiziksel faydasının yanında doğru egzersizle azalan cinsel isteği artırmak da mümkün. Egzersizle ulaşılabilecek tam potansiyeli görmek için en önemli faktör düzenli olarak yapmaktır. Fakat motive edici faydalarını yaşamak için uzun süre beklemek gerekmez. Teksas Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre 20 dakikalık kardiyo egzersizini (kalbin atış hızını belli bir seviyenin üstünde tutan egzersizler) tamamlayan kadınların, egzersizi yapmayan bir grup kadına göre, cinsel içerikli bir filmi izlerken daha fazla istek duyduğu görüldü. Bu da bir kez çalışma sonucunda bile vücudun daha hızlı ve daha güçlü cinsel istek duyduğunu gösteriyor. 

Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bir başka araştırma ise haftada en az 3 kez 1 saat boyunca spor yapan erkeklerin daha sık cinsel ilişkiye girdiğini, daha iyi bir performans gösterdiğini ve cinsel hayatlarından, egzersiz yapmadıkları döneme göre daha memnun olduklarını ortaya çıkardı. 

Bilim adamlarının bu sonuçlar için çeşitli açıklamaları var. Öncelikle yüzmek, kayak gibi dayanıklılık sporları dayanma gücünü artırır. Aerobik ve jimnastik egzersizleriyle daha esnek olunur. Ayrıca her türlü spor orgazm esnasında yaşanabilecek krampları önler. 2008 tarihli bir araştırmanın gösterdiği üzere egzersiz endorfin hormonunun beynin limbik ve prefrontal alanlarına yayılmasını sağlar. Yükselen endorfin seviyesi libidoyu güçlendiren hormonların salgılanmasını etkileyebilir. Endorfinler ayrıca stresi azaltır, bu da başlı başlına cinsel isteği artıran bir şeydir. 

Egzersiz psikolojik kuvvet verir ve düzenli egzersiz kendine güveni artırır. Daha çok spor yaptıkça daha formda olur ve güvenli hissedersiniz. Vücudunuzla ilgileniyor olmak seksüel hislerin artmasını sağlar, bunun tam tersi olarak vücudunuzdan utanırsanız, fiziksel bedeninizle mesafeli kalırsınız.

Yoga
Yoga sadece cinsel isteği değil aynı zamanda cinsel yeteneği, kapasiteyi ve alınan hazzı artırmasıyla da bilinir. Fiziksel olarak yoga, pelvik bölgede, özellikle de cinsel bölgede kan akışını canlandırarak hassasiyeti artırır. Artan kan dolaşımı cinsel isteği de artırabilir. Yoga duruşları gövdenin ve pelvik kasların durumunu iyileştirir. Uygulayıcılara göre bu sayede kaslar daha güçlü kasılmalar yaşayarak daha güçlü orgazmlara sebep olur. Yoga uzmanları ayrıca çakralara enerji akışının artması gibi spiritüel etkilere de dikkat çeker. Deve duruşu, yukarı bakan köpek duruşu ve kelebek duruşu cinsel isteği artırmak istiyorsanız etkili başlangıç pozisyonlarıdır. Bağlı açı duruşu ve açık bacak öne kapanma duruşu da faydalı olabilir.

Ağırlık Çalışması
Dambıl ve ağırlık çubuğu kaldırmak testosteron salgılanmasını sağlayabilir ve testosteron hem erkeklerde hem kadınlarda cinsel hazzı artırır. Kanında daha fazla testosteron olan erkekler daha sık ereksiyon olur, daha iyi kemik yoğunluğuna sahiptir ve daha güçlüdür. Daha çok testosteron kadınlarda ise cinsel açıdan daha uyarılmış olmayı, yüksek kemik yoğunluğuna ve güçlü kaslara sahip olmayı sağlar. Ağırlık kaldırınca adrenalin olarak da bilinen epinefrin salgılanır. Adrenalin, endorfinler ve testosteron ile birleşince sonuç cinsel istek için oldukça yararlı olacaktır.

Çoklu tekrar yapmak ve kasları yoracak kadar ağır çalışmak çalışma sonunda daha fazla testosteron salgılanmasını sağlar. Fakat vücudu çok da zorlamamak gerekir. Yoksa hem incinmelere davetiye çıkarılabilir hem de vücudun egzersiz sonrası kendini tamir edebileceği sınır aşılabilir. Bu ise cinsel isteği düşürücü bir etkiye sahip olacaktır.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye