Seksin Beş Faydası

Cinsel ilişki sadece ruh halini değil fiziksel sağlığı da iyileştiriyor.

Seksin Beş Faydası

Sağlıklı bir cinsel yaşam ilişkileri canlı tutmaya yardım eder. Fakat bunun yanında genel sağlığı da iyileştirici etkileri bulunmaktadır. Seks sadece zevkle ilişkili değildir. Düzenli cinsel hayat umulmadık açılardan faydalı olabilir.

Elbette öncelikli olarak, iyi seks kişiyi mutlu eder. Kanada’da Calgary Üniversitesi’ndeki araştırmacılar cinsel birleşme sırasında salgılanan hormonların korku ve endişeyi azalttığını, sakinliği teşvik ettiğini söylüyor. Bunun yanında seksin kalp ve bağışıklık sistemini de ilgilendiren faydaları şu şekilde sıralanabilir:

1- Bağışıklık Desteği
Çoğu insan stresliyken veya kendini kötü hissederken seks yapmaktan kaçınır. Halbuki problemin çözümü bu olabilir. Pensilvanya’daki Wilkes Universitesi’nin araştırmalarına göre, birleşmeyi de içeren fakat onunla sınırlı olmayan düzenli cinsel aktivite bağışıklık hücrelerini canlandırıyor, fiziksel ve duygusal stresi azaltıyor. Bu sayede soğuk algınlığından kolesterol seviyesine kadar çeşitli hastalıklarla savaşmaya yardımcı oluyor.

2- Kansere Karşı
Bunun hakkında araştırmalar halen devam etmekte, fakat cinsel etkinlik ve kanseri önlemek arasında olumlu bir bağlantı görülüyor. Kadınlarda orgazm sayesinde salgılanan oksitosin hormonu göğüs kanseri dokusu hücrelerinin tümör oluşturmasını engellemekte. Çoğu çalışma kanserle savaşan kadınlar üzerinde yapıldı ve kanser hastası olmayan kişilerle ilgili bir sonuca varmak için daha fazla çalışma yapılması gerekiyor. Erkeklerde ise düzenli cinsel aktivite prostatı sağlıklı tutarak, ilerili yaşlarda prostat kanseri görülme riskini azaltabilir.

3- Sağlığı Yükseltmek
Kısaca söylemek gerekirse düzenli olarak sevişmek ilişki için olduğu kadar vücut için de iyidir. Erkeklerde seks başta testosteron olmak üzere seks hormonlarını canlandırır. Testosteron, kolesterolü düşürür, kalp hastalığına karşı koruyucudur, osteoporoz ve Alzheimer’a karşı önleyici bir rol üstlenebilir. Ayrıca cinsel isteği artırır. Kadınlarda ise seks osteoporoz ve Alzheimer’a karşı koruyan, ayrıca doğurganlığı teşvik eden östrojen hormonunun salgılanmasını artırır. Orgazm sonrası salgılanan oksitosin ise iyi bir gece uykusuna yardımcı olur.

4- Formda Kalmak
Verdiği iyi hislerin yanında seks, kilo vermeye de yardımcı olabilir. "Hareketli” geçen cinsel aktivite ("seksersiz” olarak da bilinir), süresine ve dinamikliğine göre 150 ila 500 kalori yakabilir. Fakat seks fiziksel fitness etkinliği olarak düzenli egzersizin yerini almamalıdır. Cinsel ilişkiye girmek çok fazla kilo kaybettirmese de, kalp atışlarını hızlandırır ve istenen kiloyu korumaya yardım edebilir. Haftada üç kez seks yapmak yılda 7,500 kalori yakabilir ve bu da 120 kilometre tempolu yürümeye eşdeğerdir.

5- Kalbe Destek
Kardiyovasküler (kalp ve damarla alakalı) faydaları sayesinde yatak odasındaki düzenli aktivite kalp krizi riskini azaltabilir. Hatta araştırmalara göre bu risk % 45 oranında düşebilir. Amerika’da yapılan araştırmalarda, cinsel olarak aktif insanlarda, özellikle de erkeklerde felç geçirme riskinin de yarı yarıya düştüğü görülmüştür. 
Sıradan bir soğuk algınlığından kanseri önlemeye, kalp krizi ve felç riskini düşürmeye kadar cinsel aktivitenin faydaları kesinlikle iyi bir histen fazlasıdır. Erkeklerde cinsel canlılığı teşvik etmek için Çin tıbbı çeşitli yöntemler önerir:
  • Akupunkturda ön orta kanal boyunca birkaç akupunktur noktası çeşitli dalak ve mesane noktalarıyla beraber kullanılarak cinsel organlara qi akışı artırılabilir. Terapi birkaç haftaya yayılır ve gitgide artarak etki eder. 
  • Çin herbalizminde teke dikeni (lycium) meyvesi böbrek ve karaciğerde olduğu gibi cinsel organlar için de "yin” özellikli bir toniktir (kuvvetlendiricidir). Akdiken kabuğu (cascara sagrada) ve nilüfer de cinsel aktiviteyi geliştiren bitkilerdir. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye