Çocuklardaki Apandisit Belirtilerine Dikkat

Karın ağrısı, mide bulantısı ve yüksek ateş, apandisiti işaret edebileceği gibi, daha başka hastalıklara ait semptomlar da olabilir.

Çocuklardaki Apandisit Belirtilerine Dikkat

5 yaşındaki bir çocukta görülen karın ağrısı, mide bulantısı ve yüksek ateş, apandisiti işaret edebileceği gibi, daha başka hastalıklara ait semptomlar da olabilir. Fakat hekimler bu belirtilere bakarak durumun apandisit mi yoksa sebebin başka bir hastalık mı olduğunu nasıl anlayabilecekler? Bu durum oldukça kafa karıştırıcı olmakla beraber  ohn Hopkins Children’s Center’da yapılan bir araştırma, pediyatristlerin bu konudaki kafa karışıklığını ve ebeveynlerin de kaygılarını hafifletmeye yardımcı olabilecek gibi görünüyor.

Araştırmacılar, çocuklardaki apandisitin en belirgin işaretinin yüksek ateşle beraber "rebound hassasiyet” olarak adlandırılan durum olduğunu belirtiyorlar. Rebound hassasiyetin ne olduğunu kabaca tanımlamak gerekirse, karnın alt ve sağ tarafına bir basınç uygulanarak bu basıncın birdenbire ortadan kaldırılması sonucu duyulan ağrı olarak tanımlanabilir. Rebound hassasiyette özellikle göbek deliğinin civarlarında başlayan ağrı şiddetlenerek alt sağ karın bölgesine doğru yayılır. Bunun haricinde yapılan kan tahlillerinde beyaz kan hücrelerinin sayısının normalin üzerinde çıkması vücutta bir iltihabi durumun ya da enfeksiyonun varlığını işaret eder.

Özellikle yetişkinlerde görülen apandisit semptomları arasında iştah kaybı, mide bulantısı ve kusma da olmasına karşın, çocuklarda görülen apandisitte bu semptomların eşlik etmesine gerek yoktur.

Apandisit özellikle 20’li yaşların başlarında en sık görülmesiyle beraber, 4 yaş ve altı çocuklarda oluşan apandisitin yaklaşık %80’i yırtılmayla sonuçlanmaktadır. Bunun nedeninin büyüklerde görülen mide bulantısı, kusma, ve karnın sağ alt kısmında yerleşik ağrı gibi apandisite has semptomların çocuklarda görülmemesi nedeniyle, hekimlerin apandisitten şüphelenmemeleri ya da ameliyat için gecikmeleri sonucu apandisitin ciddileşerek yırtılması olduğu düşünülmektedir.

Araştırmacılar, ultrason ve CT scan yöntemlerinin apandisitin görülebilmesi için uygun yöntemler olduğunu eklemekle beraber, bu yöntemlerin de her zaman kesin sonuç veremeyebileceğini söylüyorlar. Özellikle CT scan işleminde hasta radyasyona maruz kaldığı için, bu yöntem bilhassa çocuklarda ilk tercih olarak seçilmemesi gereken bir yöntemdir. Apandisit, ancak cerrahi operasyon esnasında %100 anlaşılabilen bir hastalık olmasının yanı sıra her yıl yaklaşık 77.000 Amerikalı çocuk bu rahatsızlığı geçirmektedir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye