Çocuklarla Seyahat Etmek

Ufaklıklarla yola çıkmadan önce akılda bulundurulması gerekenler

Çocuklarla Seyahat Etmek

Tatil çoğu kişi için dinlenmek manasına gelse de çocuklarla tatile çıkmak ciddi bir karmaşaya dönüşebilir. Özellikle de yol boyunca çocuklarla ilgilenmek için özel yöntemler geliştirmeniz gerekmektedir. Çocuk sayısına, seyahatin uzunluğuna ve çocukların yapısına göre neyin işe yarayacağı aileden aileye değişebilir fakat genel olarak alabileceğiniz ve uyarlayabileceğiniz önlemler şunlardır.

1- Acele Etmeyin
Çocuklar yanınızdayken zaman planlaması hakkında gerçekçi olmalısınız. Ailecek çıktığınız seyahatlerde en büyük yardımcınız ekstra zamandır. Çocuklar ortamı keşfetmeyi severler, bu bir havaalanı ve tren istasyonu da olabilir. Ayrıca seyahatin zaman baskısından da hoşlanmazlar. Yetişmeniz gereken bir uçak veya otobüs varsa erkenden yola çıkın, acıkma, susama, huysuzlanma gibi aniden ortaya çıkabilecek faktörler için ayırabilecek vaktiniz olsun. 

Kalacağınız yeri önceden planlamak da çok önemlidir, bu sayede aç ve seyahatten yorgun düşmüş çocuklarla boş oda bulmak için otelden otele gezmek zorunda kalmazsınız.

2- Çocuğunuza Bir Fotoğraf Makinesi Verin
Ucuz bir dijital fotoğraf makinesini çocuğunuza verin. Bu cihazla seyahatini kendisi görüntüleyebilir ve çoğu çocuk bundan büyük keyif alır. İlgisini çeken şeyleri görüntüler ve bu sayede siz de onların gözünden yolculuğunuzu izleyebilirsiniz. 

3- Yedeğiniz Olsun
Ne kadar plan yaparsanız yapın, çocuklarla seyahatte mutlaka sürprizlerle karşılaşırsınız. Tuvalet eğitimi sırasında uçak, tren veya otobüsle seyahat etmek kabusa dönüşebilir. Bunun önlemini alın ve çocuğunuzun eğitimdeki durumuna göre yolculuk sırasında bez kullanmayı düşünün. Seyahat mide bulantısına sebep olabilir ve tahmin ettiğinizden daha fazla kirli giyecekle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Bunları bulaşmayacak bir şekilde saklamanın yollarını düşünün. Yanınızda ıslak mendil ve el temizleyicileri bulundurun.

Seyahat sırasında çocuğunuz oyuncaklardan çok çabuk sıkılabilir. Bu yüzden yolculuğa çıkarken ya yeni oyuncaklar bulundurmak ya da çok çeşitli uygulamalar ve oyunlar yükleyebileceğiniz bir cihazı hazırda tutmak mantıklı olabilir. 

4- Kaybolmaya Karşı Önlem Alın
Bir ebeveyn için daha korkutucu bir şey düşünülemez ama ne kadar kollarsanız kollayın bir anlık ihmal çocuğunuzu gözden kaybetmenize sebep olabilir. Çocuğunuzun üstünde sizinle iletişime geçilebilecek bir numara bulundurun. Dikkatinizin dağılabileceği anlarda mutlaka beraber seyahat ettiğiniz başka bir kişiden çocuğu gözlemesini rica edin.

5- Çocuğunuzu Dahil Edin
Çocuğunuza nereye gitmek istediğini, seyahatle ilgili nelerin onu heyecanlandırdığını ve yolda neler yapmak istediğini sorun. Fikirleriyle dahil olduğunu hissederse seyahati kendi seyahati gibi görecektir. Bu sayede yolculuğun, katlanması gereken bir şey olduğu düşüncesi azalır. 

Çocuğunuzun yaşı müsaitse kendi el çantasını hazırlamasına da izin verebilirsiniz. Özellikle uçaklardaki sıvı ve kilo kısıtlamaları sebebiyle mutlaka gözetimiz altında olsun fakat kendi seçtiği şeylerin yanında bulunması, yolda onu daha mutlu ve meşgul edecektir. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye