Daha Yaratıcı Olmanın Yolları

Beyninizin daha yaratıcı çalışması için bu önerileri deneyin

Daha Yaratıcı Olmanın Yolları

Normalden biraz daha yaratıcı olmak hayatı önemli derecede kolaylaştırabilir. Çünkü ilham sadece sanatçıların ihtiyaç duyduğu bir şey değil, hayatın tüm zorluklarında başvurulabilecek bir kılavuzdur. Kimileri tarafından bir karmaşaya dönüştürülebilecek problemler, yaratıcı bir çözümle son derece kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilir. Öte yandan sanatsal işlerle uğraşan kişiler kendilerini daha iyi ifade etmek için yaratıcılığa ihtiyaç duyarlar.

Çeşitli yöntemler daha yaratıcı bir şekilde düşünmeyi sağlayabilir:

1- Rahatlamak
Bir duş almak, yürüyüşe çıkmak ve yola çıkmak rahatlatıcı olabilir. Sinir sistemiyle ilgili bilimsel araştırmalar beynin yaratıcı bir çözüm bulması ve ampulün yanması için problemle bağlantısını tamamen kesmesi gerektiğini göstermektedir.

2- Çalışmak
Her sanatsal aktivite gibi yaratıcılık da her zaman doğal bir şekilde gelişmez. Fakat eninde sonunda gelişmesi için zihinsel olarak o bölgede daha çok bulunmak gerekir. Rahatlama seanslarını unutmadan yaratıcı olmak istediğiniz alanla meşgul olun ve onunla ilgili zaman geçirin.

3- Beyni canlandırmak
Yaratıcılık genellikle, birbirinden alakasız gibi görünen fikirleri, yeni bir şey oluşturmak için bir araya getirdiğinizde doğar. Bir sergiye, etkinliğe, performansa katılın ve beyninizi alıştığı rutinden çıkaracak bir şey tecrübe edin. Bu her gün yürüdüğünüz yola alternatif bir yoldan gitmek kadar basit de olabilir. Sonra gelen fikirleri değerlendirin.

4- Karşıt güçleri bir araya getirmek
Eğer yaratıcı bir çözüm gerektiren bir şey üzerinde çalışıyorsanız tamamen farklı yeteneklere sahip bir grubu bir araya getirin. Yeni bir bakış açısı fikirler arasında bir çatışma yaratarak taze düşüncelerin doğmasına sebep olabilir. 

5- Kendinize inanmak
Çoğu kişi yaratıcı olmadığını söyler ama kendinizi biraz teşvik etmek çok olumlu sonuçlar verebilir. Daha yaratıcı olmak için öncelikle yaratıcı olma kapasitesine sahip olduğunuza inanın.

6- Evde başlamak
Evde yaratıcı olmanın binlerce yolu vardır. Yemek pişirmekten, bahçeyle uğraşmaya, kendin yap (do-it-yourself) aktivitelerinden iç mekan tasarımına kadar yaratıcılığınızı gösterebileceğiniz çeşitli alanlar bulunur. Daha eğlenceli olmak için kendinize meydan okuyun ve düzenli olarak yeni veya beklenmedik bir şey oluşturun.

7- Yalnız kalmak
E-mail, telefon, yapılacak işler listeleri gibi dikkat dağıtıcı unsurları bertaraf edin ve yaratıcı işinize odaklanın. Yaratıcı akışın gelmesi için ona özel vakit ayırırsanız sonuçları göreceksiniz. 

8 – Meditasyon
Belirli meditasyon teknikleri yaratıcı düşünmeyi teşvik edebilir. Psikolog Lorenza Colzato ve araştırmacıların Leiden Universitesi’nde yaptığı çalışma bu sonuca ulaşmıştır. Çalışma meditasyonun etkilerinin rahatlamadan daha öte olduğu tezini güçlendirmektedir. Çalışmaya göre meditatif teknikler yaratıcılığın iki bileşeni olan yakınsak (aynı noktada birleşen) ve ıraksak (birbirinden uzaklaşan) düşünme tarzlarını etkilemiştir.

Iraksak düşünme birçok yeni fikrin doğmasına izin verir. Katılımcıların kalem gibi bir objenin kullanımı için mümkün olan bütün yolları düşünmesiyle ölçülmüştür. Yakınsak düşünme ise bir problem için bir çözümün elde edildiği bir süreçtir. Bu düşünme ise katılımcılara farklı kelimelerin verildiği (örneğin zaman, saç ve streç gibi) ve katılımcıların bağlayıcı bir özellik bulduğu (örneğin "uzun”) bir egzersizle ölçülmüştür. 

Colzato ıraksak ve yakınsak düşünme tekniklerini ölçerek hangi meditasyon tekniklerinin en çok işe yaradığını gösteren yaratıcılık görevleri düzenledi. İki meditasyon tekniği incelendi:
  • Open Monitoring (OM): Bu teknikte birey hiçbir konsept veya nesneye dikkatini odaklamadan, tecrübe edilen tüm düşünceler ve hisleri algılar.
  • Focused Attention (FA): Bu teknikte birey özel bir düşünce veya nesneye odaklanır.
Sonuçlara göre her meditasyon türünün yaratıcılık üzerinde aynı etkiye sahip olmadığı görülmüştür. Open Monitoring meditasyonundan sonra katılımcılar ıraksak düşünmede daha iyi sonuçlar elde ettiler ve öncesine göre daha fazla fikir ürettiler. Fakat Focused Attention meditasyonu farklı bir sonuç verdi. FA meditasyonu bir problemi çözmek için yakınsak düşünme üzerinde belirgin bir etki yaratmadı. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye