Diyet Çılgınlığı

Araştırmacılar ticari zayıflama programlarının herkes için kalıcı kilo kaybına yardımcı olacağına dair bir kanıt olmadığını belirtiyor.

Diyet Çılgınlığı

Şüphesiz siz de yıllardır hızlı ve ağrısız zayıflamayı vaat eden diyet programlarını bir veya daha çok kez denemişsinizdir. Son 30 yıl içinde, gelip giden pek çok diyetler gördük: Greyfurt diyeti, Atkins diyeti, Pritikin planı, Fit for Life, Beverly Hills diyeti, Rotasyon diyeti, Scarsdale diyeti, Ornish planı, Lahana çorbası diyeti, Zone diyeti – liste böyle devam ediyor. Baktığınızda her zaman çok satanlar listesinde yeni bir diyet kitabı vardır ve televizyon programlarında da sık sık yeni bir diyet konu edilir.

İlk olarak, kalori saymanız söyleniyor. Sonra kaloriler ile ilgili değil, az yağlı gıdaları yeme ile ilgili olduğu söyleniyor. Başka diyetler ise zayıflamak için mucize formülün çok protein yemek ve karbonhidratları azaltmak olduğunu iddia ediyor.  Başkaları hala yüksek karbonhidrat diyetlerini savunuyor. Bunların tümü kafa karıştıran ve zayıflama hakkında çelişkili mesajlar veren bilgilerdir. 

Kalori Kontrol Kurulu tarafından yapılan bir ankette Amerikalı yetişkinlerin %27’sinin diyet uyguladıkları, %39’luk oranla diğerlerinin ise kilolarını korumaya çalıştıkları, fakat diyeti dikkate almadıkları tespit edildi. "Diyet şimdilerde kilo problemlerinin hızlı ve kısa vadeli çözümü olarak algılanıyor" diyor Baylor Koleji'nden John Foreyt. "Ancak, kilolarını kontrol altında tutmaya çalışanlar bunu yaşam tarzlarına dahil edilmesi gereken bir şey olarak görüyor, sağlıklı bir kiloyu korumak içinhayat boyu sürecek diyet ve egzersiz alışkanlıkları edinmeleri gerektiğini fark ediyorlar.”  Aynı ankette, insanlara neden istedikleri kiloda kalmada başarısız oldukları soruldu. Birinci yanıt yeterince egzersiz yapmadıklarıydı (%56).

Gıda kısıtlamalarına odaklı geçici diyetler, fiziksel aktiviteyi hayatınıza dahil etmenin önemini görmeden geliyor. Başarısızlık için verilen diğer nedenler: favori gıdalara bağlı kalma (%41) ve kalori alımına değik sadece yağ alınımına dikkat etmek (%34). Kalori hariç yağı hesaplamak ve aşırı yemek yanlış yapılan bir diyetin iki işaretidir. Diyet yapanların bu tercihlere eğilimli olması diyetlerin genellikle başarısız olduğunu kanıtlıyor. 

Consumer Reports dergisi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, ticari diyet programları işe yaramıyor. Yayın, Jenny Craig, Nutri/System, Doktorlarla Kilo Kaybı Merkezleri, Medifast, Optifast ve Weight Watchers gibi programları inceledi. Bu programların çoğu günde yaklaşık 1,000 – 1,500 kalorilik düşük kalori diyeti, egzersiz ve danışmanlık sunmaktadır.  Tüketici Raporları araştırması "ticari diyet yolunu kullanan çoğu kişilerin yılda verdikleri kiloların yarısını, diğer yıllar içerisinde ise kalanların çoğunu yeniden aldıklarını" tespit etti. Genel olarak, araştırmacılar ticari zayıflama programlarının herkes için kalıcı kilo kaybına yardımcı olacağına dair bir kanıt olmadığını belirtiyor. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye