Gebelik Esnasında Cinsel Yakınlık

Kadının hamilelik dönemindeki fiziksel ve duygusal konforu, cinsel arzularını ve zevk alımını belirler.

Gebelik Esnasında Cinsel Yakınlık

Kadının hamilelik dönemindeki fiziksel ve duygusal konforu, cinsel arzularını ve zevk alımını belirler. Hisleri genellikle partnerinin onun görünüme olan tavrından etkilenir. Bu durum karmaşık bir husustur ve dolayısıyla kadının ve erkeğin hayatlarını şekillendiren ve cinsel hayatı etkileyen değişiklikler hakkında hislerini, korkularını ve inançlarını konuşması gerekir.
     
Hamilelik esnasında, kadının libidosu yüksekten düşüğe dalgalanır. Bir süre orgazm olamayabilir veya gebelik semptomları cinsel isteğini azaltabilir. İleriki aylarda, vücut şeklinden çekinmesi cinsel aktiviteden kaçınmasına yol açabilir. Bazı çiftler, cinsel ilişkinin cenine zarar vereceğini düşünmektedir ve penisin rahim ağzına nadiren değebileceğini öğrenmek onları rahatlatır. Vajina cinsel arzu hissedilmesi durumunda uzar ve rahimdeki açıklığı kapatan mukoz tıkaç da ayrıca koruma sağlar. Semen, doğal vücut kimyasalı olan, serviksin olgunlaşmasını ve yumuşamasını sağlayan prostaglandin açısından zengindir ve cinsel ilişki rahim kasılmalarını başlatabilir. Ancak, bu eylem, kadın gebeliğinin son evresinde olmadıkça doğumu başlatmaz.
     
Helen Burst cinsel aktivitenin, kadının hislerine bağlı olması gerektiğini belirtmektedir. "Sorun cinsel birleşmedeyse onun yerine yapılabilecek birçok alternatif vardır.” demektedir. "Cinsel ilişkiden sadece erken doğum işaretleri olması durumunda kaçınılmasını öneririm” demektedir. Eğer kadın vajinal kanama, cinsel ilişki sonrası kramp veya sürekli ağrı yaşıyorsa veya kadının cinsel yolla bulaşan hastalığa sahip yeni bir partneri varsa hamilelik sırasında seksten veya orgazmdan kaçınılabilir. Kadının geçmişinde erken doğum vakası yaşanmışsa kondom kullanımı önerilir. 
    
Baba veya doğum koçu gebelikte birçok kararda ve eğitim fırsatında rol üstlenmelidir. Eğer doğum hastanede yapılacaksa gidip hastaneyi görmek, doğumun farklı evrelerini öğrenmek bunlar arasında yer alır. Partneri, eşiyle ve doğuma katılacak uzmanla doğumla ilgili endişeleri hakkında konuşmalıdır. Yaklaşan doğum hakkında olumlu ya da olumsuz her hissini belirtebilmelidir. Böylece doğumda anneye destek olurken anlayamadığı hisler yaşamaz. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye