El Masajınızı Kendiniz Yapın

Basit yöntemlerle kendinize uygulayacağınız el masajı bütün vücudu rahatlatabilir.

El Masajınızı Kendiniz Yapın

İyi bir el masajı sadece yorgun el kaslarını rahatlatmak ve canlandırmakla kalmaz aynı zamanda bu kaslara kan akışını da artırır. Kendi kendinize bir el masajı yapmak kolaydır fakat çoğu insan bunun doğru yöntemlerini bilmez. Kendi kendine uygulanan el masajı bir elin parmaklarıyla diğer elin avucuna bastırarak yapılabilir. Parmaklarla saat yönünde sıvazlamalar yapılırken avuca ve etrafındaki alana orta şiddette basınç uygulanmalıdır. Başparmağın ucu, diğer başparmağın köküne bastırılarak buradaki kaslar rahatlatılabilir. 

Başka bir el masajı tekniğinde bir elinizin eklemleriyle diğer elin avucuna masaj yapabilirsiniz. Her parmağı uçlarından tutup çekmek de parmak kaslarını rahatlatmaya yardımcı olur. Bu teknikteki son aşama bir elinizi kullanarak diğer elin avucuna nazikçe bastırmak ve sıkıştırmaktır. Bu basit adımlarla kendinize sakinleştirici ve rahatlatıcı bir el masajı uygulamış olursunuz.

El masajı teknikleri öğrenmesi en kolay masaj teknikleridir. Eller ve kollar vücudun en çok çalışan kısımları olduğundan tam bir rahatlama sağlamak ve ağrıları azaltılmak için bu organlara öncelikli olarak masaj yapmak çok önemlidir. Ellere düzgün bir masaj uygulanırsa tüm vücudun tamamen rahatlayacağına ve stresten kurtulacağına inanılır. Bu etkiyi tamamlayıcı bazı öneriler şunlardır:
  • İşte geçen stresli bir günden sonra sakinleştirici bir banyo yapmak çok etkilidir. Banyo, kasları sakinleştirir ve tam bir dinginlik sağlar. Banyoyu kendi kendinize yapacağınız veya bir yakınınızın uygulayacağı el masajı takip edebilir.
  • Bitkisel ve doğal yağlar her masajın önemli bir parçasıdır. El masajı uygularken buğday yağı, zeytinyağı veya avokado yağı tercih edilebilir. Yağdan 2 – 3 damla damlatılıp iki ele de masaj yapılır. Bir elin başparmağıyla diğer elin avucuna dairesel hareketler uygulanır. Ayrıca avucun arkasına da basınç uygulanır. 5 – 10 dakika sonra aynı hareket bileklere ve parmaklara yapılır. 
  • Parmakları çekmek de sık kullanılan bir masaj tekniğidir. Ayrıca birkaç saatte bir parmakları çekerek kasları rahatlatmak tavsiye edilir. Parmakları nazikçe çekmek önemlidir, yoksa acıya sebep olabilir. 
  • Saatte birkaç kez önkol kaslarınızı (kolun, ele yakın olan bölümü) esnetin. Esnetme kasların genişleyip kasılmasına sebep olarak tam rahatlama sağlayacaktır. 
  • Bir tutam bitkisel balsam uygulamak da ellerinizi rahatlatmak için faydalıdır. 
  • El banyoları, enfeksiyonlu bölgelerden kanı çekmek ve kan toplanan bölgeleri rahatlatmak için çok iyi bir yöntemdir. Eller tüm vücudu etkileyen birçok refleks noktasına sahiptir. Soğuk bir el banyosu burun kanamasını durdurabilir ve güneş çarpmasının etkilerini azaltabilir. Sıcak bir el banyosu ellerin spor, yazma veya dikiş gibi aktivitelerde aşırı kullanılması sonucu oluşan krampları rahatlatır. Hatta astım ataklarını bile hafifletebilir. Ilık su hazırlayıp ellerinizi 10 – 15 dakika içinde tutabilirsiniz. Tercihen suya 2 çorba kaşığı tuz da eklenebilir. Ilık su elleri yumuşatır ve kol kaslarını ciddi oranda rahatlatır. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye