Eviniz İçin 7 Feng Shui Önerisi

Modern dünyada size gerçekten huzur verecek yerler bulmak zordur.

Eviniz İçin 7 Feng Shui Önerisi

Modern dünyada size gerçekten huzur verecek yerler bulmak zordur. Birçoğumuz eve de iş getirmek zorunda kalır veya evden çalışır. Çoğu kişi evini ev arkadaşlarıyla veya ailesiyle paylaşmak zorundadır. Yani evde her zaman huzur bulmak mümkün olmaz.

Vücudumuzun kendi hücrelerimiz tarafından oluşturulan elektrik enerjisiyle çalıştığını genellikle hatırlamayız. Feng shui’de bu yaşam gücünü veren enerjiye "chi” denir ve duyularımızla hissedilebilir. Örneğin hiç içinde yeni kavga edilmiş bir odaya girdiniz mi? Bu odanın sıcak olduğunu, havada bir gerginlik olduğunu, tartışmanın yaşandığını bilmeden bile hissetmeniz mümkündür. Feng shui çalışmalarında ortamın enerjisi ve chi akışı bu şekilde hissedilir.

Rahatlayacak bir ortam oluşturmaktaki amaç sisteminizde sıkışıp kalmış enerjiyi, yani stresi, boşaltmak ve hem vücudun hem de zihnin günün karmaşasından kurtulmasını sağlamaktır.

1- Tıkanıklıkları Açın
Tıkanıklık eve sıkışmış enerjidir. Bu çoğu kişi için atılacak en zor adım olabilir ancak yapılması hayatınızda bir devrim yaratabilir. Örneğin belki lazım olur diye on yıldız sakladığınız kağıtları, yıllardır giymediğiniz kıyafetleri ve sevmediğiniz eşyaları atın veya ihtiyacı olacak birine verin.

2- Angaryaları kolaylaştırın
Evde yapmak istemediğiniz işler mi var? Bunları eğlenceli hale getirmenin bir yolunu bulun. Bulaşıkları yıkamaya üşeniyorsanız mutfağa bir hoparlör getirip müzik çalarınızı bağlayın. Çamaşır yıkamaya üşeniyorsanız lüks ve güzel kokulu bir deterjan veya çok güzel bir sepet alın. Evi süpürmeye üşeniyorsanız, makinenin yarattığı gürültüden faydalanın ve istediğiniz gibi şarkı söyleyin. Angarya işleri eğlenceli hale getirmek ev bakımını kolaylaştıracaktır.

3- Güzel bir manzara bulun
Eğer doğa veya şehir manzaranız varsa perdeleri açın ve manzarayı engellemeyin. Manzaranız yoksa güzel bir tablo alarak istediğiniz manzarayı oluşturun. Basit ancak huzur veren herhangi bir resim bile iş görecektir.

4- Geceleri loş ışık kullanın
Parlak ışıklar ne kadar aydınlık ve iç açıcı olsa da uyku döngülerini bozabilir. Yatmadan önce çok parlak ışık altında bulunmak uykunun gelmesini zorlaştırır. Saat geçtikçe biraz daha az veya loş ışık kullanın.

5- Hislerinize dokunun
Aromaterapi köpük banyolarını, havaya esansiyel yağları yayan difüzörleri, tütsüleri deneyin. Koltuğunuza yumuşak bir örtü koyun. Pofuduk terlikler alın. Evinizde yumuşak caz veya klasik müzik örnekleri çalın.

6- Durağan hisleri uzaklaştırın
Evde biriken öfkeyi, sıkışma hissini ve kötü duyguları çoğumuz göz ardı ederiz. Bunlar hakkında konuşmamak demek, hissedilmedikleri anlamına gelmez. Aralarındaki meseleleri sakince konuşan arkadaşlar, aile üyeleri veya çiftler evde çok daha az stres yaşayacaktır. Yalnız yaşıyorsanız duygularınızı havalandırmak için bir günlük tutarak rahatlayın. Kendinizi ifade etmekte zorlanıyorsanız listenin birinci maddesine dönmeniz gerekebilir. Evdeki fiziksel tıkanıklığı biraz daha çözerseniz duygusal dünyanız da biraz daha rahatlar.

7- Doğayla ilgilenin
Doğa nihai rahatlama aracıdır. Bazı çalışmalara göre doğada geçirilen 20 dakika vücuttaki stres hormonlarını önemli derecede azaltabilir. Diğer çalışmalarda da hastanedeki hastaların bahçeye çıkıyorlarsa daha çabuk iyileştiği ve daha az komplikasyon yaşadıkları görülmüştür. Evinize de bitki alarak, kristaller veya taşlar bulundurarak doğayı getirebilirsiniz. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye