Genç ve Beyaz Irka Mensup Kadınlarda Dil Kanseri Görülme Sıklığı Yükselişte

Geçmişten günümüze 18-44 yaş arasındaki kişilerde ortaya çıkan dil kanseri vakalarında %28 oranında artış görülmüştür.

Genç ve Beyaz Irka Mensup Kadınlarda Dil Kanseri Görülme Sıklığı Yükselişte

"Journal of Clinical Oncology” adlı derginin 2011 yılının mart sayısında yayımlanan bir epidemiyolojik araştırmada, son zamanlarda beyaz ırka mensup olan genç kadınlarda dil kanseri risklerinin belirgin olarak yükselmiş olduğunun tespit edildiği belirtiliyor. 

"UNC Lineberger Comprehensive Cancer Center” adlı merkezdeki araştırmacılar, 1975 ve 2007 yılları arasındaki uluslar arası kanser enstitüsüne ait epidemiyolojik raporları incelemişlerdir. Raporlarda özellikle dil kanserlerinin görüldüğü hastalar incelenerek bu hastalar geçmişten günümüze ırk, yaş ve cinsiyet olarak kıyaslanmışlardır.

Elde edilen verilere göre geçmişten günümüze kıyasla 18-44 yaş arasındaki kişilerde ortaya çıkan dil kanseri vakalarının %28 oranında artmış olduğu görülmüştür. Özellikle dil kanseri oranları 18-44 yaş aralığındaki her iki cinsiyete mensup beyaz ırkta %67 oranında artarken, en ciddi artış oranı 18-44 yaş aralığındaki beyaz kadınlarda görülmüş olup artış oranı %111 olarak tespit edilmiştir. İlginç olarak ağız kanseri görülme riskleri siyahi ırk mensuplarında ise azalmıştır.

Eskiden beri dil kanserinin alkol ve sigara tüketimine bağlı olarak arttığı düşünülmekteydi. Ancak Amerika’da tütün kullanımının azalmasıyla beraber dil kanserinin son dönemlerde artması şaşırtıcı olarak değerlendirildi. Bunun haricinde ağzında HPV virüsü taşıyan kişilerin ağız kanserine yakalanma oranlarının belirgin olarak arttığı bilindiğinden, dil kanserine yakalanan genç beyaz kadınların dil bölgesinden alınan örneklerde bu virüsün olup olmadığı da araştırıldı.

Sonuçlar şaşırtıcı olarak değerlendirildi. Çünkü genç, beyaz kadınların çoğundan alınan dil örneklerinde HPV virüsüne rastlanmadığı gibi, birçoğunun sigara ve alkol de kullanmadığı tespit edildi. Ancak tüm bu risk faktörlerinin olmamasına rağmen geçmişten günümüze oranala dil kanserinin bu popülasyondaki %111’lik artışının tam olarak hangi sebeplere bağlı olduğu anlaşılamadı.

Araştırmacılardan biri konuyla ilgili şunları söyledi: "Yaptığımız araştırmada, dil bölgesinde kanser tespit edilen kadınlardaki kanserin nedeninin alkol ve sigara kullanımının haricinde bir faktör olması gerektiğini düşünüyoruz. Aynı şekilde hastaların çoğunun ağız bölgesinde HPV tespit edilmediğinden, artış sebebinin bu virüs de olmadığını düşünüyoruz. Bu nedenle beyaz ırka mensup genç kadınlarda meydana gelen dil kanseri oranının hangi faktörler nedeniyle %111 oranında arttığını halen araştırmaktayız.”

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye