Sırt Ağrısının Tedavisinde Proloterapi

Proloterapi yöntemi, rejeneratif terapi veya skleroterapi olarak da bilinir.

Proloterapi yöntemi, rejeneratif terapi veya skleroterapi olarak da bilinir. Bu yöntem sırt ağrısını önemli ölçüde azaltabilecek veya tamamen iyileştirebilecek bir yöntemdir. Proloterapide dekstroz (seyreltilmiş şekerli su) gibi bir proliferant, lidokeyn gibi bir bölgesel anestetik ile birlikte, ağrının olduğu bölgeye enjekte edilir. Bu sayede kolajen üretimi vasıtasıyla vücudun kendini iyileştirme süreçleri uyarılır. Kolajen zayıflamış bölgeyi güçlendirir ve ağrıyı azaltır.

Amerikan Sağlık Dairesi Eski Başkanı Dr. C. Everett Koop, proloterapinin en önemli destekçilerinden biridir. 40 yaşındayken iki farklı nörolojik klinik, kendisinde tedavi edilemez sırt ağrısını teşhis etmiştir. Bu sırt ağrısı hastanın bacağına da yayılmaktadır. Ancak ağrısı proloterapi ile tamamen iyileştirilmiştir ve bu yöntem o zaman modern tıp tarafından bilinmemektedir. Kendi iyileşme hikayesi sebebiyle, tıp uygulamaya devam ettiği 20 yıl boyunca kendisi de hastalarında proloterapiyi kullanmıştır.

Dr. Marc Darrow, "Hastalar yıllardır sırt ağrısı yaşıyor olsa bile genellikle 1 ila 4 proloterapi tedavisi sonucunda ağrıları iyileşmektedir. Eğer dört tedavi sonucunda gelişme varsa enjeksiyonlara devam edilir ve genellikle toplamda 8 enjeksiyon yapılır” demektedir. Dr. Darrow’un hastaları arasında Detroit Lions takımının tanınmış oyuncularından Amerikan futbolcusu Johnnie Morton Jr., bulunmaktadır. Dr. Darrow’a göre sadece iki proloterapi tedavisi sonucunda ilk kez sezon boyunca ağrı yaşamamıştır.

Dr. Darrow’un bir diğer hastası 61 yaşındaki emekli U.C.L.A. acil servis hemşiresidir ve 15 yıllık bel ağrısı sonucunda kendisine tedavi olmaya gelmiştir. İlk ziyaretinden önceki bir ay boyunca yatak istirahatinde kalmış ve doktorun reçete ettiği ilaçları kullanmıştır. Doktoru ağrıyı iyileştirmenin son çaresi olarak Dr. Darrow’u görmesini önermiştir. Proloterapi kendisine açıklandığında hasta "bir dizi dekstroz enjeksiyonunun ağrımı iyileştireceğini ve daha sonra tekrar oluşmasını da engelleyeceğini duymak ilk önce masal gibi gelmişti. Ancak daha sonra şaşkınlık içinde gördüm ki ilk enjeksiyonlardan sonra ağrım yok oldu ve o şekilde de kaldı” demiştir. Proloterapi sadece sırt veya bel ağrılarını ya da sakatlıklarını iyileştirmeyle sınırlı değildir. Dr. Darrow’un belirttiği üzere artrit ve baş ağrısının da dahil olduğu tüm kas-iskelet sistemiyle alakalı ağrı problemlerinde kullanılabilir. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye