Gerson Terapisi - Nedir

Tüm vücudu hedefleyen bir temizlenme terapisidir.

Gerson Terapisi

Gerson terapisi, yalnız semptomları değil insanı bütün olarak tedavi etmeyi hedefler. Tüm vücut için genel bir temizlenme terapisidir. Terapinin başarılı olduğu alanlar şunlardır: detoksifikasyon, metabolik işlevlerin geri kazandırılması, kanser kütlelerinin kan dolaşımı yolu ile sindirilip yok edilmesi, organların özellikle de karaciğerin yenilenmesi. 

Gerson, yapay gübreler ve böcek ilaçlarının kullanılmasıyla birlikte toprağın kalitesinin düşmesinden besinlerin nasıl etkilendiğini açıklamıştır. Daha sonra meyvelerin ve sebzelerin insanın ‘dış metabolizması’ olarak yetiştirilmesini açıklamıştır. Kitabında dünya genelinde yüzyıllardır aynı varoluşta, ‘uygarlık’ tarafından dokunulmadan yaşayan insanlarla ilgili sayısız örnek sıralar. Bu insanların modern toplumların olağan gördükleri hastalıklardan uzak yaşadıklarını belirtmiştir.

Bu terapi için meyve sularının organik olması çok önemlidir; herhangi bir böcek ilacı kalıntısı kanser gibi hastalıklarda terapinin göstereceği başarıyı engelleyecektir çünkü ancak vücut tam olarak detoksifikasyon sağlayabildiğinde bu tür hastalıkların üstesinden gelebilir.

Terapinin uzunluğu muhtemelen, hastalığa bağlı olarak, iki hafta ile iki ay arasında olacaktır ama kanser hastaları için daha kolay bir beslenme şekline devam etmek, kanserin tekrar etmesini önlemek için gerekli olabilir.
Max Gerson, alternatif tıp dünyasında bir öncüydü. Terapisi, modern tıp ile ilgili hayal kırıklığının ilk belirtileri ortaya çıkmaya başladığında, modern topluma bela olan hemen hemen her dejeneratif hastalığa bir çare sunarak kendisini kanıtladı. İlk başarıları arasında, duyulmamış alopatik bir ilaçla tüberküloz sanatoryumunda %99 tedavi oranıydı. Çalışmalarına 1920’lerde Almanya’da başlayarak daha sonra Amerika’ya göç etti ve 1938’de New York’ta çalışmak üzere ruhsat aldı. 1946’da ABD Parlamento Komitesi önünde düzelmiş kanser hastalarını gösteren ilk hekim oldu. Gerson alopatik tedavinin umudunu kestiği ölümcül kanser hastalarıyla bile %50 başarı oranı elde etti. Albert Schweitzer onun için "aramızda bulunan bir tıp dehası” olarak bahsetmişti. Gerson, terapisini ilk kez taze meyve ve sebzelerden başka hiçbir şey yemeyerek korkunç migren nöbetlerini iyileştirebildiğini keşfettiğinde geliştirmeye başladı.
Gerson terapisi kanser, migren, ülserler, astım, glokom, ödem, egzema, diyabet, şizofreni, amfizem, epilepsi, alerjiler, sedef hastalığı, tüberküloz, böbrek hastalıkları, lupus eritemaztoz, multipl skleroz ve yüksek tansiyon hastalıklarında başarılı olmuştur. Bunların hepsi yaygın hastalıklar ve rahatsızlıklardır. Gerson tamamen taze meyveler ve sebze suları, kahve, papatya ve hintyağı lavmanları ve Gerson terapisinin prensiplerini bilen bir uygulayıcının reçetesine göre ilave besin maddeleri dışında hiçbir şey almamayı içeren terapisine başlandıktan sonra bir hafta içinde önemli başlangıç iyileşmelerinin beklenebileceğini gösterdi.
Gerson terapisinin temelinde, hazırlandıktan hemen sonra içilmesi gereken taze meyve suları vardır. 20 dakikadan fazla bekletildiklerinde, hayati öneme sahip enzimler oksitlenmeye başlar ve 40 dakika sonra artık terapi için uygun olan özelliklerini yitirirler. Ek olarak, dikkat edilmesi gerekenler ise şunlardır:
 • Pres tarzı bir meyve sıkacağı kullanılmalıdır; santrifüjler bu tedavi için tatmin edici miktarda su çıkarmazlar.
 • Taze dana karaciğerinin suyu çıkarılmalı (2 litrenin altında) ve su pişmemiş olarak içilmelidir (Gerson insan organizmasını tamir etmek için gerekli hayati öneme sahip enzimleri yerine koyacak daha iyi bir şey bulamamıştır).
 • Pişirme ve lavman suyunda kimyasal olmamalıdır.
 • Tuz, tütün, alkol ve siyah çay yasaktır.
 • Aspirin dışında hiçbir ilaç alınmamalıdır. Gerson’un ağrı kesici reçetesi şunlardan oluşur: kahve lavmanları (gerekliyse iki saatte bir yapılır), 5 g. aspirin, 100 mg C vitamini ve 50 mg niyasin, 24 saatlik sürede en fazla dört defa. Bunun en kötü vakalarda bile rahat uyku sağladığına dikkat çekmiştir.
 • Diş macunu veya florür içeren herhangi bir şey terapiden çıkarılmalıdır.
 • Aeresol spreyler, oda parfümleri, böcek ilaçları, boya buharları vs. tamamen kaçınılması gerekenler arasındadır.
 • Deodorantlar, saç boyası, perma, kozmetik ve aluminyum pişirme tavalarından kaçınılmalıdır.
 • Tüm tütsülenmiş, konserve ve işlenmiş yiyeceklerle birlikte proteinler, yağlar ve sıvı yağlardan kaçınılmalıdır.
 • Tüm ilaçlar ve reçeteli lavmanlarla diyete sıkı bir şekilde bağlı kalınmalıdır.
 • Kemoterapiden, radyasyon terapisinden vs. kaçınılmalıdır çünkü bunlar bağışıklık sistemine zarar verebilir ve iyileşmeyi engelleyebilir.
Gerson terapisi, detoksifikasyon için güçlü bir araçtır ve iyileşme krizleri yaratabilir. Çoğu hasta, ilk toksin dalgası kan dolaşımına salındığında bulantı ve ateş yaşayabilirler. Lavmanlar bu konuda yardım etmek için tasarlanmıştır ve nane çayı da tavsiye edilebilir. Ciddi bir şekilde hasta olanlar için bu zor süreçlerde onlara yardımcı olacak anlayışlı bir uygulayıcının el altında olması akıllıca olacaktır. Gerson terapisinde kullanılan yöntemlerin bazıları kötü sonuçlar vermişlerdir. Kahve lavmanlarının ölümlere sebep olduğu bilinmektedir ve Gerson terapisinden geçmekte olan insanlar muhtemelen pişmemiş dana karaciğeri yemeleri sebebiyle bakteriyel enfeksiyonlarla hastaneye kaldırılmışlardır.

Hastalar Gerson terapisi ile detoksifikasyondan sonra vücudun özellikle anestezikler olmak üzere ilaçlara aşırı duyarlı hale geldiği hususunda uyarılırlar. Diş hekimleri bu konuda uyarılmalı ve bir hekimin tavsiyesi olmadan hiçbir ilaç alınmamalıdır.
1990’da hasta kayıtlarını inceleyen iki ajans, yöntemin kanseri tedavi etmede etkili olduğuna dair hiçbir delil bulamadı. Ancak birçok alternatif uygulayıcı detoksifikasyonun sağaltım tekniklerinin etkililiğini iyileştirebileceğini gösterdi.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye