Gut Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler

Belirli gıdaları yemek gut hastalarında faydalı olabilir.

Gut Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler

Gut eklemlerin şişmesiyle görülen, genellikle ani ve çok ağrılı olan bir artrit vakasıdır. Fakat aynı zamanda diyetteki değişikliklerin önemli farklar yaratabildiği hakkında kesin bilimsel kanıtların olduğu tek artrit çeşididir.

Pürinler
Gut vücudun doğal bir atık maddesi olan ürik asit kristallerinin eklemlerde birikmesiyle oluşur. Pürin içeriği fazla olan gıdalar daha çok ürik asit üretimi sağlar, dolayısıyla bunları tüketmekten kaçınmak ilk adım olabilir. Listenin en başında kırmızı et, sakatat, et suyu, maya içeren gıdalar bulunur. Kabuklu deniz ürünleri, sardalye, uskumru ve ançüez de hem bitki hem hayvan hücrelerinde bulunan doğal bir kimyasal olan pürin açısından zengindir. Maalesef bu balıkların bazı artrit formlarında enflamasyonu azaltan omega-3 yağ asidi içeriği de yüksektir. Fakat omega-3 yağ asitleri keten tohumu, kanola yağı ve cevizden de alınabilir.

İçecekler
Alkolün aşırı tüketimi, özellikle bira ve çok içmek gutla ilişkilidir. Bu yüzden gut hastaları alkol alımını günde 1 bardakla sınırlamalı ve şarap tercih etmelidir. Bir gut atağı sırasında alkolden tamamen kaçınmak daha doğru olacaktır. Hem normal hem de kafeinsiz kahve ürik asit seviyesini ve genel olarak gut riskini azaltabilir. Fakat ani ve aşırı tüketimi akut bir atağı tetikleyebilir. Eğer kahve içmeyi tercih ediyorsanız günlük alımınızın 4 bardağı geçmemesine dikkat edin.

İyi Gıdalar
Pürin içeriği zengin yiyeceklerden ve alkolden kaçınırken, guta faydalı olabilecek gıdaları da tüketmelisiniz. Yapılan pek çok bilimsel araştırma, kirazın guta karşı oldukça etkin olduğunu ortaya koymuştur.Kirazda yer alan antosiyanidinler ürik asit seviyesini düşürür. Her gün bir bardak yenilmesi tavsiye edilir. Çilek ve yabanmersini de faydalıdır.Ürik asit atımını artıran bitkiler arasında ısırgan yaprağı, maydanoz, kereviz tohumu ve huş yer alır. Isırgan içeren bitkisel çaylar içmek vücudun fazla ürik asidi atmasına yardımcıdır. İki birim havuç, bir birim kereviz ve birkaç dal maydanozdan yapılan sebze suyu da atak sırasında enflamasyonu azaltabilir.

Yaşam Stili Tercihleri
Genel olarak sağlıklı beslenme ve egzersiz gut riskinizi azaltır. Tipik gut hastası aşırı kiloludur, düzenli olarak kırmızı et yer, bira başta olmak üzere çok alkol alır. Hızlı kilo verdiren diyetler de guta katkıda bulunmaktadır. Sağlıklı bir yaşam sürmek ve doğru bir tedavi programı gutu başarılı bir şekilde kontrol altında tutmayı sağlar.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye