Hindistan Cevizi Makaronları

Ayurvedik kurallara göre leziz bir tatlı tarifi.

Hindistan Cevizi Makaronları

Hazırlama Süresi: 50 dakika

Etkisi: Vata’yı ve özellikle Pitta’yı azaltırken, Kapha’yı arttırır

Porsiyon: 20-24 makaron

Malzemeler: 
¼ bardak kabuksuz badem
4 yumurta beyazı
¼ çay kaşığı krem tartar
½ bardak akçaağaç şurubu
½ bardak esmer pirinç şurubu
½ çay kaşığı karbonat
3 damla gül suyu
3,5 bardak çok ince ince kıyılmış ve tatlandırılmamış hindistan cevizi içi

Hazırlanışı: 
Fırını önceden 300 C’ye kadar ısıtınız.Kabuksuz badem kullanınız. Ya da  bademleri bir gece önceden ılık suda ıslatarak kabuklarından ayrılmasını sağlayınız. Daha sonra bu bademleri bir blender yardımıyla öğütünüz.Yumurta beyazlarını ve krem tartarı ayrı bir kapta iyice çırpınız. Ya da bunun için bir mikser kullanınız. Karışım kabararak katılaşıp, beyaz bir köpük kıvamına gelene kadar çırpmaya devam ediniz. Daha sonra bu karışıma karbonatı ekleyerek çırpmaya devam ediniz.

Farklı bir kapta ise şurupları, bademleri, hindistancevizlerini ve gül suyunu iyice karıştırınız. Bu karışım ile yumurta beyazlarını aynı kaba dökerek iyice birbirlerine karışmalarını sağlayınız. Fırın tepsisini yağlı kağıtla kaplayarak dilerseniz az miktarda yağ ile yağlayabilirsiniz. Daha sonra makaron karışımını, çorba kaşığı ile alarak fırın tepsisine ayrı ayrı yayvan toplar olacak şekilde sıralayınız.

Makaronlarınızı 30 dk süresince, ya da topların yanları ve altı hafifçe sararmaya başlayıncaya kadar pişiriniz. Piştikten sonra ayrı bir kaba alıp soğuttuğunuz da, makaronlarınız servise hazır hale gelecektir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye