Hint Sütlacı

Ayurvedik kurallara göre lezzetli bir tatlı tarifi

Hint Sütlacı

Hazırlama Süresi: 1 saat 15 dakika

Porsiyon: 4 kişilik

Etkisi: Vata ve Pitta’yı azaltır, Kapha’yı artırır.

Malzemeler:
¾ bardak pişmemiş basmati pirinci
3 bardak inek sütü
1/8 çay kaşığı safran
15 kakule çekirdeği
3-5 çorba kaşığı esmer pirinç şurubu, bal veya akçaağaç şurubu (ne kadar tatlı istediğinize bağlı olarak)
Süslemek için: 2 çay kaşığı rendelenmiş organik limon kabuğu, 2 çorba kaşığı Hindistan cevizi

Hazırlanışı:
Suyu berrak olana kadar pirinci yıkayın. Pirinç, süt, safran ve kakule çekirdeklerini karıştırın. Benmari yöntemiyle (kaynayan suyun içindeki başka bir kapta) veya çift katlı bir tencerede üstünü kapatarak, kısık ateşte 1 saat pişirin. Alt kattaki tencerede su kaynayacaktır. Bu sırada Hindistan cevizini yağsız bir tavada kızartabilirsiniz. Birkaç dakikada hazır olacaktır. Ara sıra karıştırarak çok kahverengi olmasını önleyebilirsiniz. Sonra soğumaya bırakın.

Pirinç hazır olduğunda tercih ettiğiniz tatlandırıcıyı karıştırın, üstüne limon kabuğu rendesi ve Hindistan cevizini koyun. Sıcak veya soğuk servis edebilirsiniz. 

Bu lezzetli, hafif ve şık bir tatlıdır. Keçi sütü ve balla hazırlanarak Kapha için dengeleyici bir tarife dönüşebilir. Belki çok tatlı olmasını engellemek için bir tutam zencefil eklenebilir. Pitta’yı azaltması için bal haricindeki tatlandırıcılar kullanılabilir. 

Arpa maltı, pirinç kepeği şurubu ve akçaağaç şurubu serinletici, ağır ve nemlidir. Bunların hepsi Vata ve Pitta için uygundur, Kapha içinse değildir. Eğer kendi aromasını katmadan tatlandıracak bir tercih istiyorsanız esmer pirinç şurubu kullanabilirsiniz. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye