İlaçların Bozduğu Uykuyu Melatonin Düzeltebilir

Melatonin takviyesi beta bloker ilaçların sebep olduğu uyku bozukluklarına iyi geliyor.

İlaçların Bozduğu Uykuyu Melatonin Düzeltebilir
İlaçların Bozduğu Uykuyu Melatonin Düzeltebilir

Sleep dergisinin Ekim 2012 sayısında yayınlanan ve Boston’da yürütülen araştırmaya göre yüksek tansiyon tedavisi için beta bloker ilaçlar kullanan insanların çoğu zaman bozulan uyku düzeni melatonin ile iyileştirilebilir. Atenolol veya metoprolol beta bloker ilaçlarını kullanan 16 yüksek tansiyonlu erkek ve kadın üzerinde yapılan çalışmada katılımcılar 3 hafta boyunca her gece 2.5 miligram melatonin veya plasebo aldılar. Çalışmanın öncesinde ve sonrasındaki 4 günlük laboratuar katılımında uyku incelendi.

Araştırmanın sonucunda melatonin alan katılımcılar ortalama olarak 36 dakika daha uzun uyudu, % 7.6 daha verimli uyudular ve uykuya  geçiş safhasını kısalttı. Melatonin, ikinci evre uykusunu (derin uykuya bağlanan uyku evresi) 41 dakika uzatırken, diğer evrelerdeki uyku sürelerinde önemli bir değişiklik görülmedi. Her ne kadar melatonin için bir "rebound etkisi” yaratabileceği düşünülse de (tedavi bitince durumun, başlangıç öncesinden daha kötü olması) uykuya geçiş safhasının kısalışı tedavinin bittiğinin ertesi gecesi de devam etti. Üç haftalık süre boyunca melatonin alan katılımcılardan hiçbiri, klasik uyku ilaçlarının yaratabileceği ters etkileri yaşamadılar. Hatta melatonin alımı bırakıldıktan sonra bile pozitif bir devam etkisi görüldü. 

Beta blokerler uzun süredir uyku bozukluklarıyla ilişkilendirilmektedir. Ancak şimdiye kadar melatonin takviyesinin bu ilaçları alan hastalarda etkileri üzerine klinik bir çalışma yapılmamıştı. Araştırma sonucunda melatonin takviyesinin uykuyu önemli derecede iyileştirdiği görülmüştür. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye