E Vitamini ve Yeşil Çay Tüketimi, Egzersizin Etkilerini Güçlendiriyor!

Günde sadece yarım saat yürüyüş, 3 fincan yeşil çay ve E vitamini tüketmenin sağlığınıza yararları sandığınızdan çok daha...

E Vitamini ve Yeşil Çay Tüketimi, Egzersizin Etkilerini Güçlendiriyor!

Günde yarım saat yürüyüş, 3 fincan yeşil çay ve E vitamini tüketmek sayesinde, çok daha kolay kilo verecek, bel çevrenizin daha fazla incelmesini sağlayacak, insülin direnciniz ve oksidatif stres seviyeniz düşecek, kalp hastalıklarına karşı da korunmuş olacaksınız. 

Bu sene "Journal of the American College of Nutrition” adlı bilimsel dergide yayımlanan ve İsrailli araştırmacıların yürüttüğü bir çalışmaya göre, her gün "yeşil çay ve  "E vitamini" gıda takviyesi tüketmenin, 12 hafta boyunca düzenli bir egzersiz programına katılan olgun kişilerde, bel çevresindeki yağların yakımını hızlandırdığı ve açlık kan şekeri seviyelerini düşürdüğü ortaya çıkmıştır. Tabi yeşil çay ve E vitamini takviyeleri tüketiminin faydaları bunlarla da sınırlı kalmıyor, bahsedilenlerin haricinde vücutta bir çok hastalığa zemin hazırlayan "oksidatif stres” seviyesinin düşmesini ve antioksidan bir enzim olarak bilinen "katalaz” enziminin miktarlarının artmasını da sağlıyor…

Baruch Narotzki of Technion Israel Institute Üniversitesi’ndeki araştırmacılaryaşları 61 ile 80 arasında değişen 22 kadın ve erkeğe her gün 3 fincan yeşil çay içirmiş ve 400IU dozunda E vitamini takviyesi uygulamışlardır. Araştırmaya katılan diğer grup ise plasebo grubunu oluşturmuş ve yeşil çay ile E vitamini takviyesi kullanmamıştır. Araştırmaya katılan kişilerin tümü 12 hafta boyunca, haftada 6 kez, 30 dakika boyunca orta tempolu yürüyüş yapmışlardır. Bahsedilen program sonrasında ise,  katılımcıların programa başlamadan önceki  kilosu, bel çevresi, açlık şekeri ve oksidatif stres miktarı kıyaslanmıştır.

Araştırma programı esnasında katılımcılar egzersiz programı uygulamalarına rağmen, diyetlerinde hiçbir değişiklik yapmamış ve kalori kısıtlamasına gitmemişlerdir. Buna rağmen katılımcıların tümü kilo vermiştir ve açlık kan şekeri seviyelerinin düştüğü görülmüştür.

Egzersiz programıyla beraber yeşil çay ve E vitamini takviyesi kullanan erkek katılımcıların bel çevreleri ortalama olarak 4 cm incelmiştir; kadın katılımcıların bel çevreleri ise ortalama olarak 10,66 cm incelmiştir. Bununla beraber yeşil çay takviyesi ve E vitamini kullanan gruptaki katılımcıların açlık kan şekerleri, ortalama olarak 6 mg/dL oranında azalmıştır ve insülin dirençlerinin de bununla beraber azaldığı görülmüştür. Üstelik oksidatif stres seviyelerinin de belirgin olarak düştüğü görülmüştür.

Araştırmacılara göre E vitamini takviyesi ve yeşil çay kombinasyonu kullananların, açlık kan şekeri seviyelerinin düşmesinin ve daha hızlı kilo vermelerinin sebebi, bu kombinasyonun sempatik sinir sisteminin etkinliğini arttırması, dolayısıyla metabolizmayı hızlandırmasıdır. Araştırmacılar E vitamini ve yeşil çay kombinasyonunun, vücudun harcadığı enerji miktarını arttırdığını, yağ depolarını hareketlendirerek yağ yakımını hızlandırdığını düşünüyorlar.

Araştırmacılar çalışmayla ilgili son olarak şunları söylüyorlar:
"Yaptığımız bu çalışma E vitamini takviyesi ile yeşil çayın kullanımının, yaşlı kişilerde bile oldukça güvenli olduğunu bize göstermiştir. Çünkü araştırma esnasında  katılımcıların hiç birinde, herhangi bir yan etki gözlenmemiştir. Katılımcıların bel çevresinde incelme, kilo kaybı, insülin direncinin azalması, açlık insülin seviyelerinde azalma ve oksidatif stres seviyesinde düşüş tespit edilmesinin yanı sıra, yapılan sporun kalp ve damar sağlığını da olumlu etkilediği bilinmektedir.”

Kısacası son sözümüz ve size önerimiz, haftada 6 gün ve günde sadece yarım saat yapacağınız yürüyüşlerle beraber, 3 fincan yeşil çay ve E vitamini gıda takviyesi tüketmeniz olacaktır. Bu sayede çok daha kolay kilo verecek, bel çevrenizin daha fazla incelmesini sağlayacak, insülin direnciniz ve oksidatif stres seviyeniz düşecek, kalp hastalıklarına karşı da korunmuş olacaksınız.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye