İyi Uyku İçin Renkler

Daha iyi uyumak için yatak odanızda bu renkleri tercih edin

İyi Uyku İçin Renkler
İyi Uyku İçin Renkler

Bilim adamları uzun süredir renkler ve psikolojimizdeki etkileri hakkında araştırmalarına devam etmektedir. Son olarak İngiltere’de yapılan bir çalışmada yatak odasını mavi ve tonlarıyla renklendirenlerin en iyi şekilde uyduğu ortaya çıktı.

2000 yatak odasında yapılan araştırmada mavi renklerle dekore edilmiş odadaki katılımcılar ortalama olarak gecede 7 saat 52 dakika uyudular. Mavi renk tansiyonu ve kalp atış hızını düşürmekte de etkili görülmektedir.

İyi bir uyku çekmeye yardımcı olan diğer yatak odası renkleri arasında sarı, yeşil, gümüş ve turuncunun tonları yer alıyor. Bu renkler gece başına tavsiye edilen 8 saate yakın uyuma süreleri sunuyorlar. Ayrıca mutlu ve pozitif uyanma ihtimalini de yükseltiyorlar.

Çalışma ayrıca uyku için en kötü renkleri de belirledi. Bunların mor, kahverengi ve gri olduğu görüldü. Mor renkli bir odada uyuyan katılımcılar ortalama olarak gecede 5 saat 56 dakika uyudular. Araştırmacılara göre bunun sebebi morun zihni canlandıran, zihne uyarı gönderen bir renk olması. Bu sebeple yoğun bir günden sonra mor renge maruz kaldığınızda zihni sessizleştirmek, sakinleştirmek zor oluyor.

Renkler ve Etkileri
Renklerin gücünü kullanarak ruh halimizi iyileştirmek, istediğimiz duyguları hayatımıza çekmek de mümkün. İşte renkler ve etkili oldukları durumlar:

Mavi: Hayalinizdeki işin peşindeyseniz maviyi tercih edin. Çalışmalara göre lacivert bir mülakatta giyinmek için en iyi renktir, çünkü özgüven yaratır, arkadaş canlısıdır ve sadakat hissi verir. Ayrıca lacivert giyen erkekler daha istikrarlı, sadık ve güvenilir gözüktüğü için kadınları daha çok etkilerler. 
Mavi iştah kapatıcı bir renktir dolayısıyla kilo kontrolü peşinde olanların mavi bir tabaktan yemesi tavsiye edilir.

Kırmızı: Hem afrodizyak hem de şehvetin rengi olan kırmızı, kalbi hızlandırır. Çalışmalar erkeklerin kırmızı giyen kadınlardan daha çok etkilendiğini ve onlarla daha çok vakit geçirdiğini göstermiştir. Fakat kırmızının dozunu iyi ayarlamak gerekir. Çünkü fiziksel olarak kalbin daha hızlı atmasını sağlar. Gücün simgesidir ve erkeklerde cinsel tepki uyandırır.

Sarı: Masum görünse de sarının etkileri sandığınız gibi olmayabilir. Psikologlar parlak sarı renkli odalarda bebeklerin daha çok ağladığını ve çiftlerin daha çok kavga ettiğini söylemektedir. Sebebi ışığın parlak renklerden daha yoğun yansıması ve sarının gözü rahatsız etmesidir.

Fakat düşük dozlarda sarı metabolizmayı canlandırır, hafızayı iyileştirir, zihni ve ruhu besler ve mutluluk verebilir.

Yeşil: Hastanelerin yeşil renkle dekore edilmiş olması sebepsiz yere değildir. Çoğu kişi yeşilden iyileştirici bir enerji alır. Büyümeyle, iyileşmeyle alakalıdır ve ruhu tazeler.

Yeşil, gözün algılaması en kolay olan renktir ve araştırmacılar yeşil renkli kağıtlara basılmış metinlerin daha hızlı okunabildiğini ve daha iyi anlaşılabildiğini görmüştür.

Pembe: Görüntüsü benzer olsa da pembe, kırmızıyla tamamen zıt etkiye sahiptir. Tozpembe renk üstüne yapılan araştırmalarda bu rengin sakinleştirici ve kalp atış hızını yavaşlatan etkisi görülmüştür. Benzer bir etki yaratması için ABD’deki bazı stadyumlarda rakip takımın soyunma odası pembe renkle boyanır. Bu sayede rakibin sakinleştirilip, zayıflatılması amaçlanır.

Mor: Tüm renklerin en ruhani olanı mor, farkındalığı yüksek seviyelere çıkarır. Bazı psikologlar konsantrasyonu artırdığı için morun problem çözmede ve meditasyonda faydalı olduğunu belirtmiştir. Fakat mor riskli bir renktir çünkü lüks ve soylu gözükse de yanlış tonda ucuz ve zevksiz bir görünüm vermesi de çok kolaydır. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye