Kalp Hastalığında Egzersiz

Kalp hastası olan kişilerin bolca egzersiz yapması çok önemlidir.

Kalp Hastalığında Egzersiz

Kalp hastası olan kişilerin bolca egzersiz yapması çok önemlidir. Dr. W. Lee Cowden’a göre egzersizin günde 10 dakika daha fazla yapılması bile kalp hastalığı riskini önemli ölçüde düşürebilir. Ancak bazı insanlar hayatlarına düzenli bir egzersiz rutini sokmakta zorlanmaktadır. Şu önerileri takip ederek bunu başarmak mümkün olabilir: 

1- En azından biraz hareket edin. Yürümek, yüzmek, buz pateni yapmak, ip atlamak, aerobik danslardan birini yapmak, koşmak veya bisiklet sürmek gibi bir hedef koyun. Seçtiğiniz sporu haftada üç kez 20 dakika yapmaya çalışın. Hiçbir şey yapamazsanız bile günde 10 dakikalık yürüyüş bile hiç yoktan iyidir.

2- Egzersiz kilo kontrolüne veya kilo vermeye yardımcıdır. Bu kalp damar sağlığınızda olumlu bir etki yaratacaktır. Tekrar söylemek gerekirse ne kadar egzersiz yaptığınızdan çok, egzersiz yapıp yapmadığınız daha önemlidir.

3- Yağsız kas oranınızı artırmak kalp sağlığınızı iyileştirebilir. Haftada iki kez makinaları veya ağırlıkları kullanarak ağırlık çalışması yapmak bunu sağlayabilir. Bu egzersizlerde vücudun büyük kas grupları (göğüs, sırt, bacaklar vs.) 8 ila 12 tekrar içeren setlerden 3’er kez yaparak çalıştırılır. Bu sayede vücut gün içinde daha çok kalori yakar ve kilo kaybı kolaylaşır.

4- Programınıza sadık kalın çünkü egzersizi düzenli yapmak önemlidir. Kalp damar formunu iyileştiren herhangi bir programa bağlı kalmak için şunları yapabilirsiniz: haftanın bir veya birkaç günü sizinle egzersiz yapması için bir arkadaşınızı davet edin; sporunuzu ajandanıza kaydedin böylece tüm diğer işleriniz kadar önemli olduğunu hatırlayın; spor sırasında sizi motive etmesi için sevdiğiniz müzikleri veya motive edici ses kayıtlarını dinleyin.

Düzenli bir egzersiz programını sürdürerek eğer yüksekse tansiyonunuzu düşürebilir, yüksekse kalbi tehlikeye sokan trigliserit ve LDL kolesterolün kandaki seviyelerini azaltabilir ve vücudunuza faydalı olan HDL kolesterolün seviyesini yükseltebilirsiniz. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye