Güçlü Kemikler İçin Spor

Herkesin yaşlandıkça kemiklerinin sağlığına dikkat etmesi gerekir. Egzersiz ve aktiviteler sayesinde kemik yoğunluğunu ve gücünü korumak ve geliştirmek mümkündür.

Güçlü Kemikler İçin Spor

1- Boks
Boks, üst vücuttaki kemikleri güçlendirmek için en iyi egzersizdir. Ayrıca kardiyo ve koordinasyon faydaları da sağlar ve stres atmaya yardımcıdır. Tekniğiniz hakkında bir profesyonelden yardım alabilirsiniz. Güvenli ve güçlü bir şekilde yumruk atmanız gerekir ve bu sadece doğru şekilde vuruyorsanız mümkündür. Daha iyi sonuç almak için mutlaka ayaklarınızı da hareket ettirin. Kısa veya uzun koşular, squat (çömelme), lunge (adım)yapabilir, boks yaparken dans edebilirsiniz. 

2- Tenis
Çoğu kişi için bir spor yapmak spor salonuna gitmekten daha caziptir. Çoğu sporun ayrıca kemik güçlendirici etkileri de mevcuttur. Tenis veya squash gibi sporlar üst ve alt vücutta kemikleri güçlendirmek için idealdir. Basketbol gibi kısa hızlı koşuların ve yön değiştirmelerin bulunduğu sporlar da faydalıdır. 

3- İp Atlama
İp atlama çok iyi ve yüksek yoğunluklu kemik güçlendirici egzersizdir. Ayrıca kardiyo çalışmanızı sağlar ve koordinasyonu geliştirir. Kısa, hızlı zıplamalar kardiyo açısından iyiyken, daha yüksek ve yavaş zıplamalar kemikleri güçlendirmek için faydalıdır. İp atlamayı bir egzersiz programının parçası olarak veya tek başına yapabilirsiniz.
 
4- Step
Vücut ağırlığının kullanıldığı step gibi egzersizler kemikleri güçlendirmek için kolay bir yoldur. Step kasların hem uzayıp hem kısaldığı izotonik kasılmalar yaratır ve dokular üzerinde kontrollü bir etkisi vardır. Vücut ağırlığının kullanıldığı çalışmalara dinamik bir bileşen katabilir (kutuların üstüne zıplamak veya şınav çekerken elleri çırpmak gibi) veya ekstra ağırlık kullanarak kemik güçlendirme faydalarını daha çok görebilirsiniz.

5- Serbest Ağırlık Çalışmaları
Dumbell (dambıl), halter, sağlık topu gibi aletlerle yapılan direnç çalışması kemiklerin kendilerini adapte etmesine ve güçlenmelerine yarar. Çömelme veya adım gibi egzersizleri halter veya dambılla yaparak kemiklere sağladıkları faydayı artırabilirsiniz.  

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye