Kalsiyum Takviyesi Kadınlarda Ömrü Uzatıyor

Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism dergisinin Temmuz 2013 sayısında yayınlanacak olan çalışmada Kanadalı araştırmacılar kalsiyum takviyesi alan kadınların yaşam süresinin ortalama 10 yıl uzadığını belirtiyor.

Kalsiyum Takviyesi Kadınlarda Ömrü Uzatıyor

Araştırma Kanada Osteoporoz çalışmasına katılan 25 yaş üstü 9423 erkek ve kadın arasından, 6287 kadın ve 2746 erkekle, 1995 ve 1997 arasında yürütüldü. Çalışma dahilinde yapılan anketlerde yiyecek ve takviyelerde kalsiyum ve D vitamini alımı belirlendi. 

2007’de biten devam araştırması boyunca 1160 ölüm görüldü. Toplam kalsiyum alımındaki her 500 mg’lık artış, devam süreci boyunca kadınların herhangi bir sebepten ölüm riskini %5 azaltırken erkeklerde etkili olmadı. Benzer bir şekilde kalsiyum takviyesi alan kadınların ölüm riski kullanmayanlara oranla %22 azaldı. Sadece kalsiyum takviyesi alan kadınların erken ölüm riski hem kalsiyum hem D vitamini alanlara oranla %21 daha düşüktü ve hiçbirini almayanlara oranla %23 daha düşüktü. 

Çalışmanın yürütücülerinden Dr. David Goltzman "Çalışmamız günlük kalsiyum takviyelerinin kadınlar arasında ölüm riskini azalttığını göstermektedir. Kalsiyumun yüksek oranları, hangi kaynaktan alınırsa alınsın kadınlarda daha uzun ömürle ilişkilendirilmiştir” demektedir. 

Bunun sebebini araştıran ekip, kalsiyum takviyesinin yüksek tansiyon riskini azalttığına dikkat çekti. Ayrıca kalsiyum takviyeleri sekonder hipertiroide ve yüksek serum paratiroid hormonuna karşı koruyucu etki yapıyor. Bu iki faktör kemik kaybını ve kan damarı kireçlenmesini artırarak erken ölüm riskini yükseltebiliyor. Yağ asitlerini kolonda bağlayarak ve epitelyum proliferasyonu engelleyerek kalsiyum ayrıca kanserojen olabilen kolorektal poliplerin oluşumunu da önleyebilir. 

Yakın tarihlerde kalsiyum takviyeleriyle alakalı duyurulmuş olan faydalarının azlığı ve olası yan etkileriyle ilgili uyarılar hakkında çalışmayı yürütenler şunları söyledi: "Eğer kemik sağlığı için gereken seviyelere ulaşmak amacıyla kalsiyum ve D vitamini takviyesi alınması gerekiyorsa, çalışmamız, toplum içinde yaşayan bireylerde, normal miktarlarda kalsiyum ve D vitamini takviyesi alınmasının artan ölüm riskiyle hiçbir ilgisi olmadığı gibi riski düşürmek konusunda faydası olabileceğini göstermektedir. Tavsiyemiz kemik sağlığı için günlük kalsiyum ve D vitamini ihtiyaçlarını değerlendirmek ve gerekirse takviye almayı düşünmek olacaktır.”

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye