Çocuklarınız Yeterince Kalsiyum Alıyor Mu?

Kalsiyum çocukların gelişmesi ve büyümesi için gerekli bir mineraldir. Kalsiyumun %99’u güçlü kemik ve dişlerin yapımına katıldığı için çocukların kalsiyum açısından zengin bir diyet sürdürmesi önemlidir.

Çocuklarınız Yeterince Kalsiyum Alıyor Mu?

Bu süreç genellikle gençlik yıllarında sona erer.Kemik kalsiyumu yetişkinlikte azalmaya başlar ve özellikle kadınlarda yaşla beraber kemik kaybı görülür. Bu sebeple çocuklarda büyüme çağlarında güçlü bir kemik yapısının temeli atılmalıdır. Çocukların süt, peynir, yoğurt gibi bol kalsiyum içeren gıdalar yemesini sağlamak yetişkinlikle daha yüksek kemik kütlesine sahip olmalarını garantiler. Büyüme yıllarında yeterince kalsiyum almayan çocuklar, özellikle de kızlar, hayatının sonraki evrelerinde osteoporoz geliştirmeye daha yatkın olabilir. 

Eğer az kalsiyum alımından dolayı, kandaki kalsiyum seviyesi düşük olursa, normal hücre fonksiyonunu devam ettirmek için kemiklerden kalsiyum emilir. Bu yüzden besinlerden yeterince kalsiyum almak sağlıklı bir iskelet için şarttır. D vitamini ise kalsiyum emilimi için gereklidir. 9-18 yaşları arasındaki kızların %85’inden, erkeklerin ise %60’ından fazlası, günlük olarak yeterince kalsiyum almaz. Kafeinli içecekler tüketenlerde ise durum daha kötüdür çünkü bu içecekler vücudun kalsiyumu emme ve kullanma yeteneğini azaltır. 

En İyi Kalsiyum Kaynakları
Süt ve süt ürünleri en zengin kalsiyum kaynaklarından biridir. Süt ayrıca fosfor ve magnezyum içerdiğinden vücudun kalsiyumu daha verimli kullanmasını sağlar. Çocuklar tam yağlı süt ve süt ürünlerini tüketmelidir. 0-6 aylık bebekler ihtiyacı olan tüm kalsiyumu anne sütünden veya bebek mamasından alacaktır. 

Süt ve ürünlerini sevmeyen çocuklar içinse farklı seçenekler mevcuttur. Badem başta olmak üzere yemişler, susam, ayçekirdeği, yeşil yapraklı sebzeler, somon ve sardalye, tofu, lahana, bakliyat ve brokoli bol miktarda kalsiyum içerir. 

Çocuklar İçin Önerilen Kalsiyum Miktarı
  • Bebekler
Günde 500 mg= 100 gr yoğurt, bir dilim peynir ve yarım bardak tam yağlı süt
  • Çocuklar (4-8 yaş)
Günde 700 mg= 28 gram mozzarella peyniri, 1 bardak kalsiyum içeren kahvaltılık gevrek, 2 dilim kalsiyum içeren ekmek, badem ve yarım bardak pişmiş brokoli
  • Çocuklar (9-11 yaş)
Günde 1000 mg kalsiyum= Yarım bardak konserve somon, 2 dilim kalsiyum içeren ekmek, yarım bardak kalsiyum içeren portakal suyu, çeyrek bardak çökelek veya 100 gram yoğurt
  • Çocuklar (12-18 yaş)
Günde 1,300 mg kalsiyum= Bir avuç badem, yarım bardak pişmiş ıspanak, 1 bardak süt, 200 gram yoğurt, 1 bardak kalsiyum içeren portakal suyu, 1 dilim tam buğday ekmeği ve erimiş çedar peyniri

Diğer Kalsiyum Kaynakları
  • 1 bardak süt = 300 mg kalsiyum
  • 40 gr çedar peyniri = 303 mg kalsiyum
  • 240 ml yoğurt = 300 mg kalsiyum
  • Yarım bardak pişmiş lahana = 239 mg kalsiyum
  • Yarım bardak pişmiş ıspanak = 115 mg kalsiyum
  • Yarım bardak pişmiş tane fasulye = 113 mg kalsiyum p

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye