Kalsiyum Açısından En Zengin 10 Meyve

Birçoğumuzun bildiği gibi kalsiyum, vücudumuz için en gerekli minerallerden biri olup, sağlıklı dişler, kemikler, kaslar ve daha pek çok organın sağlıklı işleyişi için gereklidir.

Kalsiyum Açısından En Zengin 10 Meyve

Bu mineralin eksikliğinde ise osteoporoz başta olmak üzere pek çok hastalık meydana gelebilmektedir. Kalsiyumun insan vücudunda yaklaşık 179 görevinin olduğu düşünülmektedir. Dolayısıyla bu mineral olmadan vücudumuzun düzgün bir şekilde işlev görmesi mümkün değildir. 

Aşağıda ise bu önemli mineralin en fazla bulunduğu meyveler listelenmiştir:
1) Portakal ve Mandalina: 
Bir portakal yaklaşık 50 mg kalsiyum içermekle beraber, günde tüketeceğiniz 2 portakal günlük kalsiyum ihtiyacınızın yaklaşık 10 da birini karşılamış olacaktır. Bunun haricinde portakal ve mandalina gibi turunçgiller bol miktarda C vitamini içerdikleri için bağışıklık sistemimizi de desteklerler. 

2)Kurutulmuş Kayısı: 
100 gram kayısının 5 mg kalsiyum ve daha birçok faydalı mineral içerdiğini düşünürsek, bu faydalı meyveden bol bol tüketmemiz, sağlığımız için oldukça iyi bir seçim olacaktır. Özellikle bu meyveyi çantanızda taşıyarak öğün aralarında atıştırmanız hem kan şekeri seviyenizi dengeleyecek hem de sizi tok tutacaktır.

3)Kivi: 
100 mg kivide yaklaşık 34 mg kalsiyum bulunmaktadır. Bunun haricinde harika bir C vitamini kaynağı ve yenileyici bir meyvedir.

4)Hurma:
Her hurmada 15 mg kalsiyum ve pek çok mineral bulunmaktadır.

5)Kuru İncir:
Kuru incir en fazla kalsiyum içeren meyvelerden biridir. Bir porsiyon kuru incirde 241 mg kalsiyum olduğunu düşünürsek, günde bir porsiyon kuru incir tüketmemiz sayesinde günlük kalsiyum ihtyacımızın dörtte birini almış oluyoruz.

6)Işgın:
Bu bitki öncelikle sebze olarak kabul edilmiş, daha sonra ise meyve olduğu iddia edilmiştir. Günümüzde halen ışgının sebze mi yoksa meyve mi olduğu tartışılmaktadır. Ancak önemli olan ışgının meyve mi yoksa sebze mi olduğu değil, bir bardak ışgının yaklaşık 348 mg kalsiyum içerdiğidir. Ayrıca bu bitkinin bağırsakları yumuşatarak laksatif etkisi olduğu da bilinmektedir. Bu nedenle bilhassa kabızlık sorunu olan kişilere tavsiye edilmektedir.

7)Firavun İnciri: 
Bu egzotik meyvenin tek bir adedinde yaklaşık 58 mg kalsiyum olduğu bilinmektedir.

8) Kuru Erik: 
Tıpkı ışgın gibi bağırsakları çalıştırmada oldukça etkili olan kuru eriğin bir porsiyonunda yaklaşık 75 mg kalsiyum bulunmaktadır.

9)Dut:
En zengin antioksidan özellikli meyvelerden biri olan dutun bir porsiyonunda yaklaşık 55 mg kalsiyum bulunmaktadır.

10)Kumkuat: 
Aslında bu meyve tam bir vitamin deposudur. Bilhassa A ve C vitamini açısından oldukça zengin olan kumkuatta yaklaşık 12 mg kalsiyum bulunmaktadır.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye