Kan Şekerini Kontrol Altına Alan Besinler

Belirli besinlere glikoz metabolizması için vücut tarafından ihtiyaç duyulur.

Kan Şekerini Kontrol Altına Alan Besinler

Belirli besinlere özellikle krom, çinko, B-kompleks vitamini (özellikle pantotenik asit veya B5), ve C vitaminine, glikoz metabolizması için vücut tarafından ihtiyaç duyulur. Bu maddelerin besin kaynakları en çoktan en aza doğru aşağıdaki gibidir. 

Krom: Bira mayası, tam buğday ve çavdar ekmeği, Dana karaciğeri, patates, yeşil biber, yumurta, tavuk, elma, tereyağı, yabani havuç ve mısır unu.

Çinko: Taze istiridye, zencefil kökü, kuzu, pekan cevizi, bezelye, Dana karaciğeri, yumurta sarısı, tam buğday, çavdar, yulaf, kuru fasulye, badem, ceviz, sardalya, tavuk ve karabuğday.

B-kompleks vitaminleri: Bira mayası, dana ve tavuk karaciğeri, mantar, bezelye, mavi peynir, pekan cevizi, yumurta, ıstakoz, yulaf, karabuğday, çavdar, brokoli, hindi ve tavuk (but kısmı), esmer pirinç, tam buğday, kırmızı biber, sardalye, avokado ve lahana.

C vitamini: Kırmızı acı biber, guava, tatlı kırmızı biber, lahana, maydanoz, karalahana ve şalgam, yeşil biber, brokoli, Brüksel lahanası, hardal, karnabahar, kırmızı lahana, çilek, papaya, ıspanak, portakal, limon, greyfurt, mango, kuşkonmaz, kavun, pazı, yeşil soğan ve mandalina.

Diyabet Hastaları İçin Beslenme Önerileri
Rafine şeker ve şeker ürünlerini hayatınızdan tamamen çıkartın.

Abur cuburdan kaçının.

Öğünler arasında protein tüketin.

Kendi doğal şekerlerini kana yavaşça ve dengeli biçimde karıştıran tam tahıl, taze meyve ve sebze gibi kompleks karbonhidratları tüketin.

Alkol, tütün ve kafein alımını bırakın ya da azaltın.

Egzersiz ve kalori yakımıyla aşırı kilolardan kurtulun.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye