Crohn Hastaları İçin Yeni Umut: D Vitamini

D vitamini, Crohn hastalığı’nın semptomlarını hafifletiyor.

Crohn Hastaları İçin Yeni Umut:  D Vitamini

Yapılan yeni bir çalışmanın sonuçlarına göre gıda takviyelerinde bulunan D vitamini, Crohn hastalığı’nın semptomlarını hafifletiyor. Mc Gill Üniversitesi Sağlık Merkezi’nde görevli bir endokrinolog, D vitamini ve Crohn hastalığı arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmasının sonuçlarını "Journal of Biological Chemistry” adlı bilimsel dergide yayınladı.

Mc Gill Üniversitesi Fizyoloji Bölümü’nde profesör olan Dr. White konuyla ilgili şunları söylüyor: "Elde ettiğimiz bulgularla ilk defa D vitamini eksikliğinin Crohn hastalığının semptomlarını güçlendirici etki gösterdiği ortaya çıkmıştır. Özellikle kuzey ülkelerinde yaşayan ve yeterli güneş ışığı almayan kişilerde şiddetli D vitamini eksikliği görüldüğü için, Crohn hastalığına yakalanma riskleri daha yüksek olabilir.”

D vitamininin aktif formu olan 1,25 dihidroksivitamin D, vücuttaki hücrelerde kendi reseptörlerine bağlanarak iş gören bir tür hormondur. Ülkemizde de pek çok kişide D vitamini eksikliğinin görülmesi, yeterli güneş ışığı alınmaması nedeniyledir. Bilhassa kış mevsiminde güneş yetersizliği ve iç mekanlarda kalma sonucunda bu eksiklik görülmektedir. Çünkü yediğimiz gıdalarla D vitaminlerinin öncüllerini almamıza karşın, güneşe çıkmadıkça bu öncüllerin D vitamininin aktif formuna dönüşmesi ve işlev görmesi mümkün değildir. Üstelik D vitamini eksikliği sadece Crohn hastalığına yakalanma oranlarını arttırmakla kalmayıp immün sistemin işlevlerini tam olarak yerine getirememesine ve osteoporoz başta olmak üzere birçok kas ve kemik hastalığına zemin hazırlamasına neden olmaktadır.

Son olarak söylemek gerekir ki Crohn hastalığından şikayetçiyseniz, özellikle D vitamini oranlarınızın eksik olup olmadığıyla ilgili bir test yaptırabilir ve eksiklik mevcutsa, hastalığın semptomlarını azaltmak için bir gıda takviyesi kullanabilirsiniz.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye