Kanser Teşhisinde Termografi

1962’den bu yana Avrupa’nın ve Amerika’nın öncü doktorları tarafından toksik olmayan, yüksek derecede tutarlı ve pahalı da olmayan teşhis amaçlı bir görüntüleme tekniği kullanılmaktadır.

1962’den bu yana Avrupa’nın ve Amerika’nın öncü doktorları tarafından toksik olmayan, yüksek derecede tutarlı ve pahalı da olmayan teşhis amaçlı bir görüntüleme tekniği kullanılmaktadır. Termografi adlı bu yöntem vücudun hedeflenen bölgelerinden yapılan kızıl ötesi ısı salınımına dayalıdır. Vücudun hücreleri enerji dönüştürme süreçlerine girdiklerinde (buna metabolizma denir), dışarıya ısı salarlar. Kanser kitleleri normal hücrelerden daha fazla kızıl ötesi ısı yayma eğilimindedirler ve otonom sinir sistemi tarafından daha az düzenlenirler. Termografi birbirinden farklı ısı yayılımlarını teşhis edebilir ve bunları bir bilgisayar monitöründe gösterebilir. Böylece belirli bir vücut bölgesinin, örneğin kadınlarda memenin fonksiyonel durumunu anlamak için bir teşhis fırsatı doğar. Meme kanseri için termografi çok erken bir teşhis imkanı sağlar, genellikle mamografi tarafından teşhis edilebilmeden 5 yıl kadar önce kanser sürecini işaret edebilir. Çoğu meme kanseri normal diyagnostik yöntemlerde teşhis edilebilmeden önce belki 20 yıldır büyümektedir. Termografi, kanserleri gelişimlerinin çok erken aşamalarında yakalar ve bu süreçlerde kanseri durdurmak ve iyileştirmek görece olarak daha kolaydır. Thermoscan’den Dr. Hoekstra 1971’den bu yana 50,000’den fazla kadın üzerinde tarama yapmıştır. Prosedür basittir ve invazif değildir. Testi yaptıran kadın üstü çıplak şekilde cihazdan 3 metre kadar uzakta durur, görüntüleme sadece birkaç dakika sürer, sonuçlar anında monitörde görünür. Ayrıca bilgi genellikle bir görüntü analizi programıyla hemen tercüme edilebilir. Hastanın vücuduna hiçbir şekilde ışın verilmez, mamografta olduğu gibi ağrı veya memenin ezilmesi de söz konusu değildir. Mamografi yoğun göğüs bölgelerinde verimliliğini kaybederken termografinin doku yoğunlukları ile alakası yoktur.

Dr. Hoekstra mamogramların hatalarına, yalancı negatif sonuçlarına ve radyasyona maruz kalma tehlikelerine dikkat çekiyor. Doktora göre mamogram göğüs taramalarının kabul edilebilir bir yöntemi değildir ve kullanılmaya devam edilmesinin tek nedeni radyologlar için büyük bir gelir kaynağı olmasıdır. Mamogramlar doktorlar tarafından şiddetle tavsiye edilmekte ve hiçbir rakip yaklaşım da istenilmemektedir. Ancak Dr. Hoekstra’ya göre kadınlar doktorlarından farklı teşhis yöntemleri talep etmeye başlarsa termografi en çok tercih edilen yönteme dönüşebilir. Böylece mamografi de sadece gerektiğinde ve göğüs tümörlerinin tam noktasını bulmak için yapılacaktır. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye