Kanseri Önlemek

Günümüzde kansere karşı savaşmak için en önemli ve en güvenilir araç kanseri önlemektir.

Günümüzde kansere karşı savaşmak için en önemli ve en güvenilir araç kanseri önlemektir. Bireylerin kanseri önlemek için yapabileceği çok şey vardır. Özellikle sağlıklı ve güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak önemlidir. Bunu yapmanın yollarından biri bağışıklık sistemini güçlendiren besinleri yeterince içeren bir diyet sürdürürken bağışıklık sistemini baskılayıcı gıdaları azaltmaktır. Devamlı duygusal veya mental stresin olmadığı bir hayat yaşamak, evde ve çevrede kanserojen toksinlerden kaçınmak da önemlidir.

Diyet ve Beslenme
Tüm kanserlerin %60’a kadarı diyetle alakalı faktörlere dayandığından diyet ve beslenme tüm kanseri önleme çabalarının merkezinde yer alır. 1988’de A.B.D. Sağlık Dairesi Başkanı’nın besinsel yağların alımını azaltarak kronik hastalıkları ve kanseri önleme çağrısı yapması da bunun kanıtlarındandır.
Büyük çoğunluğu organik yetiştirilmiş sebzeler, meyveler, tam tahıllardan oluşan, az miktarda yağ ve et içeren veya hiç içermeyen (özellikle ızgara, barbekü, füme ve işlenmiş etler) şiddetle tavsiye edilmektedir. Özellikle de meme kanserini önlemek isteyen kadınlar için. Ulusal Kanser Enstitüsü’nün önerilerine göre Amerikalılar günlük kalori alımının %30’undan fazlasını yağdan almamalıdır, ayrıca taze meyve ve sebze tüketimlerini artırmalıdır. Kısmen hidrojenize yağlar ve kanserojen olabilen katkı maddeleri içerdiklerinden aşırı işlenmiş gıdaları yememek de önemlidir. Kafein, şeker ve alkol tüketiminin azaltılması tavsiye edilir.

Organik olarak yetiştirilmiş ürünleri yemek çok önemlidir çünkü güncel araştırmalara göre organik yetiştirilmiş gıdalar hem çok daha az kanserojen böcek öldürücüler içerir hem de kanseri önlemekte faydalı olabilecek esansiyel gıda maddelerini ve eser elementleri daha çok içerirler. Bunların arasında beta-karoten, E vitamini ve selenyum bulunur. Kırsal alanda yaşayan yaklaşık 30,000 Çinli’yle yapılan 5 yıllık araştırmada bu üç maddenin günlük gerekli miktarını almak kanserden ölümleri %13 oranında azaltmıştır.

Alternatif tıp bireyselliğe önem verir ve her bireyin biyokimyasanın farklı olduğunu ve farklı besin ihtiyaçları olduğunu bilir. Tıpkı parmak izimiz gibi gıdaları vücudun ihtiyacı olan enerjiye çevirme şeklimiz yani metabolizmamız da diğer insanlardan farklıdır. Hatta kanser gibi birçok kronik hastalık altta yatan bir metabolizma sorununa dayanıyor olabilir. Vücut tipinizi bilmek sağlığınıza açılan kapı olabilir ve kişinin metabolizma vücut tipini gösteren çeşitli testler mevcuttur. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye