Kısa Bağırsak Sendromuna Yeni Alternatif Tedavi

Kısa Bağırsak Sendromu (KBS), ishal, dehidrasyon, elektrolit dengesizliği ve emilim eksikliği ile karakterize bir rahatsızlıktır.

Kısa Bağırsak Sendromuna Yeni Alternatif Tedavi

Kısa Bağırsak Sendromu (KBS), ince bağırsağın bir kısmının cerrahi operasyon ile alınması sonucu meydana gelen, ishal, dehidrasyon (vücuttan su kaybı), elektrolit dengesizliği ve emilim eksikliği ile karakterize bir rahatsızlıktır.

Kısa bağırsak sendromunun tedavisinde kullanılan yöntem beslenme değişikliği, gıda takviyeleri ve kalori ayarlamasıdır. Damardan ya da bazı enteral beslenme takviyeleri de uygulanmaktadır.

"World Journal of Gastroenterology” adlı medikal dergide yayımlanan ve Gazi Üniversitesi'nden Mustafa Kerem adlı bir araştırmacının yürüttüğü çalışmada chlorella adlı bir su yosununun kısa bağırsak sendromu üzerindeki etkisi araştırılmıştır.

Araştırmada kısa bağırsak sendromu olan farelere chlorella crude extract (CCE) adlı, chlorella yosunundan elde edilen bir gıda takviyesi verilmiştir. Bunun sonucunda farelerin bağırsaklarındaki villusların yüksekliği ve genişliği, dolayısıyla bağırsağın emilim alanı artmış, bunun yanı sıra bağırsaktaki protein ve DNA miktarı da artmıştır. Ayrıca farelerin serumlarındaki sitrulin miktarları da artmış olup, sitrulin miktarlarındaki bu artış bağırsaktaki emilimin arttığını da göstermiştir. Chlorellanın kısa bağırsak sendromu ile ilişkisini inceleyen ilk çalışma olmasından dolayı önemli olduğu düşünülmektedir.

Yapılan bu araştırma sonucu chlorella adlı yetiştirilmesi kolay , maliyeti düşük ve aynı zamanda doğal olan bu yosunun kullanımının, KBS hastalarının bağırsaklarındaki emilimi arttırdığı ve bu sayede ticari olarak satılan diğer besin takviyelerine rakip olabileceği düşünülmektedir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye