Kristal Terapi - Nedir

Kristallerin enerjisiyle fiziksel ve ruhsal iyileşme sağlayan bir yöntemdir.

Kristal Terapi

Kristal, neredeyse transparan ve renksiz ya da az renkli olan bir mineraldir. Kristal terapi uygulayıcıları, kristallerin, özellikle de ametist veya saf kuvars gibi kuvars kristallerinin, hem bedenin hem de zihnin iyileşmesini ilerleten bir enerjiye sahip olduklarını düşünmektedir. Kristallerin, bir fener pilinin şarj edilmesine benzer bir durumda, iyileştirme enerjisiyle şarj edilebildiğine inanmaktadırlar. Ne derece etkili olduğu tartışılsa da, kristal terapi genellikle güvenli ve ucuzdur. 

Kristaller pek çok farklı yollarda kullanılmaktadır. En iyi sonucun, hem hasta hem de şifacı kristali elinde tuttuğu zaman alındığı söylenmektedir. Şifacı, bir eliyle taşı tutarken, diğer elini vücudun iyileşmeye ihtiyacı olan kısmına dokunmak için kullanabilir. Kristaller aynı zamanda kişinin üzerinde asılı bir şekilde taşınabilir (bu yöntemin özellikle timüs bezi problemlerinin tedavisinde etkili olduğu söylenmektedir). Şifacılara göre, diğer kristallerin arasından hastaya uygun olanlar, hastanın vücuduyla olan frekans uyumuna bakılarak seçilebilir. Bu uyum, bir sıcaklık veya karıncalanma hissiyle tespit edilebilir. Bazı şifacılar yalnızca kristallerle çalışırken bazıları ise aura ve çakra ile birleştirerek uygulamaktadır.
Amerikan yerlileri ve Kanada’nın kuzey bölgelerindeki halkın da dahil olduğu, dünya çapındaki aborijin ve şamanistik kültürler, yarı değerli ve değerli taşların şifa özelliğine uzun zamanlardan beri inanmaktadır. Bu görüşler, Yeni Çağ şifacıları tarafından yirminci yüzyılın sonlarında iyice geliştirilmiş ve oldukça yaygınlaştırılmıştır. 
Kristal terapi, fiziksel ve ruhsal rahatsızlıkların iyileştirilmesini hızlandırmak için oldukça geniş bir yelpazede kullanılmaktadır. Örneğin; ametistin sivilce problemine; atakamitin cinsel hastalıklara; akiğin ülsere ve lacivert taşın felç semptomlarına iyi geldiği düşünülmektedir. Kristaller aynı zamanda, elektromanyetik radyasyon, gıdalardaki katkı maddeleri, kirli hava ve su gibi çevresel tehlikelerle başa çıkmak için de kullanılabilir. Bazıları tarafından, kafein, tütün ve alkolün zararlı etkilerini en aza indirgediği düşünülmektedir. Buna ek olarak, bazı pratisyenler kristalleri, travmayı azaltmak için ameliyattan önce ve sonra kullanmaktadır. 
Terapi uygulamasından önce kristalleri hazırlamak için çeşitli teknikler uygulanmaktadır. Bu tekniklerden biri, taşın üzerinden negatif duygusal enerjiyi almak için bir duanın kullanıldığı temizleme tekniğidir. Başka bir metot da, kristalin var olan enerji seviyesini koruduğu; ancak negatifi pozitife çevirdiği söylenen arındırma işlemidir. Bu metot, taşı en az 24 saat kuru tuzlu suya veya tuz solüsyonuna batırmakla sonuçlandırılabilir. Kristaller aynı zamanda, bir pil gibi, akan suya, mıknatısa, güneş ışığına, ay ışığına, piramitlere, ateşe, lazer ışınına veya kuşlar, balıklar gibi canlı hayvanlara veya bitkilere maruz bırakılarak şarj edilebilirler. Bazı şifacılar, şarj etme işlemi için kristalleri, doğum yapan bir annenin veya ölüm yatağında olan birinin yanına koymaktadır. Kristaller, bir yeni doğanın plasentasına sarılmış ve yedi sene sonra çocuğa verilmiştir. Göktaşı parçası, depremler, volkanlar veya üzerine yıldırım düşmüş olan ağaçların yanında olan değerli taşlar, şifa uygulamaları için oldukça değer taşımaktadır. Bazı şifacılar, şifalı kristallerin insan düşünceleriyle programlanabileceğini düşünmektedir. Bu da, kristali alnın üzerine koyarak ve daha sonra dileğin gerçekleştiğini hayal ederek olabilir. 
Kristal terapi, büyük anlamda, diğer terapilere bir açılım olarak görülmektedir. Çok ciddi hastalıklarda haricen kullanılmaması gerekir.

Kristal terapinin kanıtlanmış yan etkileri varsa da, oldukça azdır.
Tıp uzmanları, plasebo etkisinin gözlemlenmiş olan faydalarına dayanarak, kristal terapiye fazla inanç duymamaktadır. Bu konuya karşı olan şüpheci yaklaşımları, kristallerin iyileştirme özelliğinin bilimsel bir kanıta dayanmamasından ve kristal terapi uygulayıcılarının, terapinin nasıl uygulandığıyla ilgili farklı görüşlere sahip olmalarından kaynaklanmaktadır. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye