Kronik Kabızlık, Kolon Kanseri Riskini Arttırıyor

Binlerce hastanın incelendiği araştırmada kronik kabızlık ile kanser riski ilişkili görüldü.

Kronik Kabızlık, Kolon Kanseri Riskini Arttırıyor

American College of Gastroenterology’nin Las Vegas’ta düzenlediği 77. Yıllık Bilimsel Toplantısı’nda, kronik kabızlıktan şikayetçi olan hastaların sağlıklı bireylerle kıyaslandığında kolorektal kansere yakalanma ya da iyi huylu tümörler geliştirme riskinin daha yüksek olduğu hakkında tartışılmıştır.

Risk of Developing Colorectal Cancer and Benign Neoplasmin Patients with Chronic Constipation” adlı çalışmaya 28.854 kronik kabızlıktan şikayetçi hasta ve 86.562 sağlıklı gönüllü katılmıştır. Araştırmalar sonucunda şu bulgular elde edilmiştir:

-Kronik kabızlıktan şikayetçi hastalarda hem kolorektal kanserler hem de iyi huylu bağırsak tümörlerinin oluşumu riskinin, sağlıklı gönüllülere oranla daha yüksek olduğu görülmüştür.

-Kronik kabızlık hastalarında kolorektal kanserlerin görülme sıklığının, sağlıklı bireylere kıyaslandığında 1,78 kez daha sık olduğu görülürken, iyi huylu tümörlerin meydana gelme riski ise 2,7 kat daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.

Araştırmacılardan Dr. Talley, bu çalışmada sürekli olarak kabızlıktan şikayet eden bireylerin, böyle bir sorunu olmayanlara nazaran kanser ya da iyi huylu tümörler geliştirme oranlarının daha yüksek olduğunu belirterek, bu nedenle hekimlere iyicil bir hastalık olarak bilinen kabızlığa karşı daha dikkatli olmalarını öneriyor. Dr. Talley, kabızlığın diğer hastalıklara zemin hazırlayıp hazırlamayacağı konusunda da daha fazla araştırmaların yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye