Odalardaki En Zehirli Maddeler

Toksik maddeler evinizin her yanında bulunabilir.

Odalardaki En Zehirli Maddeler

Eğer evinizi zehirlerden arındırmak istiyorsanız işe her odadaki en tehlikeli ürünlerden başlayabilirsiniz.

1- Banyo: Ağartıcı içeren temizleyiciler
Yıllardır devam eden reklamlar sonucunda banyo ve mutfaktaki mikroplu yüzeyleri temizlemek için ağartıcı (çamaşır suyu) tek seçenek gibi görülebilir. Fakat çamaşır suyundaki toksik kimyasalların zararı, faydalarını bastırır. Çamaşır suyundaki kimyasallar akciğerler ve cilt için çok tahriş edicidir. İçindeki kimyasal klor, kimyasal silah olan hardal gazında kullanılır. Eğer çamaşır suyu, amonyak ile birleşirse (amonyak idrarda bulunur) zehirli bir gaz ortaya çıkarır. Atık suyla birleştiğinde ise çeşitli kanserojen bileşikler oluşturur. Dezenfekte işlemleriniz için çamaşır suyu yerine beyaz sirke, karbonat, hatta kaynar su kullanabilirsiniz.

2- Mutfak: Fırın Temizleyici
Markette satılan fırın temizleyiciler kostik soda, eter, etilen glikol, metilen klorür ve petrol destilatları gibi toksik maddelerle doludur. Hatta sprey olarak sıkıldıklarında bütan ortaya çıkar. Bunun yerine karbonat ve suyla kolaylıkla yapacağınız bir macunu kullanabilir ve gelecekteki temizliklerin daha kolay olması için fırının tabanını alüminyum folyo ile kaplayabilirsiniz.

3- Salon: Halılar
Halılar evdeki hava kirliliğinin sigara dumanından sonraki ikinci nedenidir. Çünkü alevlenmeyi geciktiricilerden leke iticilere kadar birçok kimyasalla işlenirler. Ahşap veya seramik yer döşemeleri daha iyidir fakat normal halılardan doğal lifli halılara geçiş yapmak da önemli fark yaratır.

4- Yemek Odası: Kokulu Mumlar
İnanması güç olsa da mum ışığındaki romantik yemekler sağlığınıza zararlı olabilir. Çoğu ticari mumda, fitilin içinde ince metal teller bulunur ve bunlar havaya kurşun salabilir. Ayrıca çoğu koku, solunmaması gereken plastikleştiriciler veya başka maddeler içerir. Sade balmumu ve soya mumları bile yandıklarında ortaya hidrokarbonlar çıkar ve bunlar solunum problemlerine sebep olabilir. Uzmanlar mum yakılmasının özel durumlarla sınırlandırılmasını önerirler.

5- Çocuk Odası: Resim Malzemeleri
Boyama ve resim yapma zararsız çocuk aktiviteleri gibi görünebilirler ama bu, kullanılan malzemeye bağlıdır. Beyaz tahta kalemleri en zararlısıdır, çünkü genellikle ksilen adlı çözücü maddeyi içerirler. Renkli kalemler kurşun içerebilir fakat içermeyen özel markalar da mevcuttur. Su bazlı keçeli kalemler de zehirli olabilecek alkoller içerebilir.

6- Bebek Odası: Islak Mendiller
En yaygın bebek ürünlerinden biri olan ıslak mendiller zehirli olabilir. Çoğu antimikrobik bir madde olan bronopol içerir ve bronopol cilt, bağışıklık sistemi ve akciğerler için toksiktir. Endokrin sisteme müdahale eden ftalat içerirler. Bunları içermeyen doğal markalar araştırılmalı ya da sadece su ve sabun kullanılmalıdır. 

7- Yatak Odaları: Mobilya
Ucuz olduğu için çoğu evde bulunan suntalar formaldehit veya izosiyanat yapıştırıcılar içerir. Bunlar zehirli gaz yayarlar ve bu durum yıllarca sürebilir. Poliüretan köpükle üretilmiş kapitone mobilyalar da zehirli gaz salan bromlu ve klorlu alevlenmeyi geciktiriciler içerir. İkinci el bile olsa masif ahşap mobilyalar tercih edilmelidir.

8- Bahçe: Böcek Öldürücüler ve Ot Öldürücüler
Bakımlı bir bahçe evinizin güzelliğini artırsa da kimyasal ot öldürücüler ve gübreler çok zararlı olabilir. Özellikle de çimde en çok yuvarlanan çocuklar ve evcil hayvanlar için. Organik ürünleri tercih edin fakat etiketlerine dikkat edin çünkü yüksek dozlarda kullanılırsa bunlar da çocuklar ve evcil hayvanlar için zararlı olabilir. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye