Lifli Yiyecekler Kolon Kanserine Karşı Koruyor

Lifli gıdalar antioksidan maddelerin bağırsakta kalma süresini uzatıyor.

Lifli Yiyecekler Kolon Kanserine Karşı Koruyor

Yapılan bir araştırma sonucu, lifli gıdaların bağırsakları temizlemekle kalmayıp, antioksidanları bağırsakta tutarak kolon kanserine karşı koruyucu rol oynadığı ortaya çıkmıştır. 

Araştırmayı yürüten Dr. Anneline Padayachee, lif açısından zengin meyve ve sebzeler ile deneylerini gerçekleştirmiştir. Gıdalarla alınan liflerin, meyve ve sebzelerde bulunarak kanseri önleyici antioksidanlar olan polifenolleri %80 oranında bağladığı ve bu sayede bağırsaklarda erken sindirimini engellediği ortaya çıkmıştır. Ayrıca bu antioksidanların kolonda daha uzun süre kalmasını sağlayarak başta kolon kanseri gibi birçok kanser türüne karşı koruyucu olduğu görülmüştür.

Dr. Padayachee, meyveleri yemeyip sadece meyve suyu tüketmenin sandığımız kadar yararlı olmadığını hatırlatarak, suyu sıkılarak lif açısından zengin posa kısmı atılan meyvelerin içerisindeki antioksidanların bağırsak üzerinde yeterince etkili olamadığını belirtiyor. Meyvelerin içerisindeki bu antioksidanlardan yararlanmak için lif içeren posa kısmıyla beraber tüketmeliyiz. Çünkü bu sayede meyvedeki antioksidanlar, lifler tarafından tutularak bağırsaklarda daha uzun süre kalıyor. Bu şekilde antioksidanların bağırsak üzerinde gösterdiği etki gücü artarak kolon kanserine karşı koruyorlar.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye