Bahar Mevsiminde En İyi 6 Meyve ve Sebze

Ürünleri mevsiminde tüketmek vücudumuza ihtiyaç duyduğu maddeleri sağlar

Bahar Mevsiminde En İyi 6 Meyve ve Sebze

Yiyecekleri mevsiminde tüketmek hem çevresel açıdan hem de iyi sağlık için en mantıklısıdır. Yerel olarak yetiştirilmiş mevsimlik gıdaları tüketmek en taze ürünleri yediğimiz anlamına gelir. Ayrıca bir mevsimde yetişen ürünler vücudun o mevsimde en çok ihtiyaç duyduğu maddeleri içerir. Örneğin, sulu, potasyum zengini meyvelere sıcak bir yaz gününde, kışın ortasından çok daha fazla ihtiyaç duyarız. Yaşanılan yer bakımından bu mevsimde yetişen sebze meyveler değişiklik gösterebilir fakat bahar aylarının en faydalı ürünleri şunlardır:

Çilek
Çok kısa olsa da çilek mevsimi herkesin favorisidir. Yerel olarak yetişmiş, lezzetli çilekler C vitamini açısından çok zengindir. C vitamini hem antioksidan etkisine sahiptir hem de bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Çilekte ayrıca folik asit bulunur ve folik asit hamilelikte alındığında nöral tüp kusurlarını engellerken, kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu bir rol üstlenebilir. 

Ispanak
Ispanağı her mevsimde bulmak mümkün olsa da yerel bir çiftçiden alınmış veya tarladan toplanmış ıspanağın yeri başkadır. Ispanak detoks etkili klorofil açısından zengindir ve iyi bir E vitamini kaynağıdır. E vitamini çoğu insanın beslenmesinde eksik kalan güçlü bir antioksidandır.

Ravent (Rhubarb)
Ülkemizde yaygın olmasa da bu faydalı bitki mayhoş tatları sevenler için kısa sürede bir favoriye dönüşebilir. Avrupa’da tartları ve reçelleri yapılır ve baharın geldiğinin ilk işaretlerinden biridir. İyi bir kalsiyum kaynağıdır ve doğal bir tatlandırıcıyla pişirildiğinde çok lezzetlidir. Çilek gibi çiğ olarak da yenilebilir fakat yaprakları yenmez.

Kuşkonmaz
Yerel olarak yetiştirilmiş yumuşak kuşkonmazın lezzet ve besleyicilik açısından rakibi yoktur. Kuşkonmaz folik asit, A vitamini ve demir içerir. En iyi sonuçlar için buharda pişirilebilir, sote yapılabilir veya fırınlanabilir.

Pancar
Pancarın hem kökü hem de yaprakları yenilebildiği için iki kat işe yararlar. Canlı rengiyle pancar kökü antioksidanlar açısından çok zengindir ve karaciğer temizlenmesi için yardımcı olabilir. Pancar yaprakları A ve K vitamini açısından zengin kaynaklardır. A vitamini görüş ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi için önemlidir, K vitamini ise kanın pıhtılaşması için mecburidir ve kemik sağlığında önemli rol oynar. Pancar fırında, salatanın üstünde veya suyu sıkılarak lezzetli bir şekilde tüketilebilir.

Mango
Bu sulu ve tatlı tropik meyve mükemmel bir tatlıdır ve tatlıya en düşkün kişileri bile tatmin edecektir. C vitamini ve niyasin açısından çok zengindir. Niyasin tüketilen yiyeceklerden enerji elde etmek için zorunlu olan bir B vitaminidir ve kansere karşı koruyucu bir rol üstlenebilir. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye