Lomilomi Masajı - Nedir

Geleneksel olarak Hawaii adalarında uygulanan bir sağaltım masajı tipidir.

Lomilomi Masajı

Lomilomi’nin kelime anlamı "parmakla küçük parçalara ayırma”dır. Geleneksel olarak Hawaii adalarında uygulanan bir sağaltım masajı tipidir. Lomilomi masajı, genellikle müşterilerin bir masa üzerinde gevşemeleri ve kendilerini zihnen iyileşme durumuna bırakmaları ile başlar. Bazı uygulayıcılar, ısıtılmış lomi taşlarını vücudun belirli bölgelerindeki kan akışını arttırmak için kullanarak başlarlar. 

Lomilomi uygulayıcısının geleneksel masajı vücuttan dışarı ve uzağa doğrudur. Bu dokunuş hem derin hem naziktir, bazı yönlerden İsveç masajına benzer. Ama İsveç masajının tersine, lomilomi uygulayıcıları dirseklerini ve ön kollarını kullanır ve bazı sert derin doku tekniklerini birleştirirler. Ön kol hareketi tipik olarak sırttaki uzun kas damarları boyunca uygulanır. Bu masaj stiline "sevecen eller” de denir. Bazen yüz gerilimini gidermek için ya da vücudun belirli bir kısmına yönelik daha derin bir masaj gerektiğinde lomi çubukları kullanılır. Lomilomi uygulayıcıları geleneksel olarak hindistan cevizi ve leuki ağaçlarından hazırlanan yerli yağı kullanır. En iyi durumda lomilomi, uygulayıcıdan müşteriye akan sağaltım enerjisini açığa çıkarır. Modern lomilomi masajı, zaman açısından değişiklik gösterir ve geleneksel ritüel karışımlarının çoğunu kullanmaz. Bu terapinin masrafları genellikle sigorta tarafından karşılanmamaktadır. Hawaii’de lüks tatil merkezlerinin spalarında, çalışanlar arasında lomilomi eğitimi almış uygulayıcılar da yer alır.
Bu masaj biçimi hem fiziksel hem ruhsal ritüel bileşenlerini içerir. Lomilomi, Güney Pasifik’te doğmuştur ve esasen Hawaii adalarında uygulanır ama Avustralya’da ve Amerika’da da lomilomi uygulayıcıları bulunabilir. Kaptan Cook ve diğer Avrupalı kaşifler, Polinezya adalarına çıktıklarında yerli halk ağrılarını ve sızılarını terapötik masajla iyileştirmişti. Lomilomi uzmanları ayrıca bunu doğumda, kan toplanmasında, iltihaplanmada, romatizmada ve diğer kas iskelet sistemi bozukluklarında, astımda ve bronşitte nasıl kullanacaklarını biliyorlardı. Lomilomiyi bebekler ve çocuklar üzerinde onları güçlendirmek ve fiziksel güzellik için vücut hatlarını şekillendirmek için uyguluyorlardı. Geçmişte lomilomi daha çok aile üyeleri arasında uygulanırdı. "Kahuna”lar olarak bilinen çeşitli rahip-hekim grupları vardı. Ailenin bir üyesi köy kahunası tarafından eğitilirdi. Bu kişi daha sonra aldığı eğitimi bir sonraki nesle aktarırdı. Kahunalar masajın yalnız fiziksel yönü hakkında eğitimli uygulamacılar değildi; aynı zamanda sağaltım sürecinin önemli bir unsuru olarak olumlu düşüncelerin lomilomi uygulayıcısından müşteriye "mana” veya yaşam gücü denilen enerjiyi yönlendirecek ve müşteriyi iyi hissettirecek şekilde aktarmayı öğretirlerdi. Lomilomi eğitiminde uzman, bilinen en iyi okul Hawaii adasındadır ve öğrencileri tarafından Aunty Margaret olarak bilinen Margaret Machado tarafından yönetilir. Machado 1900’lerin başına dünyaya gelmiştir ve geleneksel lomilomi tekniklerini büyükbabasından öğrenmiştir. Geleneksel lomilomi uygulayıcılarının tersine, çoğu modern uygulamacı terapinin ruhsal yönünden çok fiziksel yönüne konsantre olmaya meyillidirler.
Lomilomi, içsel uyumu elde etmek için vücudu hem fiziksel olarak hem de ruhen temizler ve gevşetir. Dolaşımı arttırır, gerilim noktalarını gevşetir ve ağrıyı giderir.
Geleneksel lomilomide müşteri, masajdan önce vücudunu arındırmak için bitki çayları içebilir. Vücut aynı zamanda kırmızı çamur veya tuzla dıştan da temizlenir. Bazen masaja başlamadan önce dolaşımı arttırmak için, sırasıyla buhar odası ve soğuk su havuzuna girilir. Bu hazırlıkların çoğu modern uygulamacılar tarafından kullanılmamaktadır.
Bu terapiyi alırken dikkat edilmesi gereken hiçbir özel önlem yoktur. Birçok terapi gibi lomilomi de müşterinin sağaltımı kabul etmek için alıcı bir zihin yapısında olduğu zaman en etkili haline ulaşır.

Lomilomiye dair hiçbir istenmeyen yan etki bildirilmemiştir Çoğu müşteri stresin azaldığını ve genel olarak sağlıklı hissettiklerini bildirmektedir. Diğerleri ise baş ağrısı ve sırt ağrıları gibi belli başlı ağrılarının sona erdiğini belirtmektedir.
Nispeten çok az lomilomi uygulayıcısı vardır; bu yüzden lomilominin etkililiği üzerinde çok az kontrollü araştırma yapılmıştır. Fakat lomilomi, yerli Hawaii kültürünün yüzyıllardır kabul edilen bir parçasıdır.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye