Kilo Kaybı İçin Masaj

Kilo verme sürecinde masaj beklediğinizden daha faydalı olabilir.

Kilo Kaybı İçin Masaj

2010’da 60 kişi farklı masaj çeşitlerinin yağ dokularını azaltmadaki etkinliği üzerine bir araştırmaya katıldı. Katılımcılar üç gruba bölündü; bir gruba mekanik masaj terapisi, bir gruba manuel lenfatik drenaj, bir gruba ise bağ doku masajı uygulandı. Sonuçlar çok ilginçti, üç grup da uyluk bölgelerinin çevresinde küçülme, karın bölgesindeki yağ oranında azalma ve bel / kalça oranında iyileşme yaşadılar. Uyluk çevresi alanında en büyük gelişim bağ doku masajı alan grupta görüldü. Mekanik masaj alanlar ise karındaki yağ kaybında en iyi sonuçları aldı.

Bu, pratikte şu anlama gelmekte; masaj vücut boyutuna ve şekline neredeyse anında etki etse bile, ciddi sonuçlar görmek ve kiloyu korumak için yaşam tarzı ve alışkanlıklarda da değişiklik yapmak gereklidir. Masajın vücuda başlıca etkileri şu şekilde sıralanabilir:

Masaj Dolaşımı İyileştirir
Bütün vücut masajı dolaşımınızı iyileştirir. Böylelikle kan besleyici maddeler açısından daha zengin olur, dokularınıza oksijen taşır ve metabolizmanın atıklarını giderir. Bu atıklar idrar olarak böbreklerden atılır. Yani eğer masajdan kısa süre sonra idrara çıkmak isterseniz, bu iyi bir işarettir. Eğer fazla kilolarınızdan bir kısmının vücudun su tutmasından olduğunu biliyorsanız masaj özellikle faydalı olacaktır. 

Masaj Kas Yapısını Geliştirir
Düzenli masaj gerginliği giderir, rahatlamayı sağlar ve kuvvetli masaj uygulandığı yerlerde (mesela basenlerin ve uylukların üstünde) selülit görüntüsünü de azaltabilir.

Yoğun Fiziksel Aktivite Sonrasında Masaj İyileşme Süresini Kısaltır
Eğer spor salonuna veya havuza gitmemenizin sebeplerinden biri egzersizin ertesi günü hissettiğiniz ağrılarsa masajdan iyisini aramayın. Çalışmadan sonra hemen bir masaj yaptırın. Bu tip masaj bazen etkinlik sonrası masaj olarak anılır ve egzersiz sırasında solunum sonucunda kaslarda biriken laktik asit ve diğer ürünlerin temizlenmesi için yapılır. Sonuç olarak ya hiç ağrı hissetmez ya da daha az hissederseniz ve sonraki egzersizden önce daha olumlu bir bakış açınız olur. Spor masajı terapistleri bu masaj türünde özellikle etkilidirler.

Masaj Stresle Baş Etmeye Yardımcıdır
Eğer kilo alımında stres önemli bir faktörse, rahatlatıcı veya iyileştirici bir masajla sakinleşmek, endişelenmeyi durdurmak, duygusal sebeplerle yeme alışkanlıklarını kırmak için faydalı olacaktır. 

Her ne kadar her tüm masaj türleri kilo verme sürecinizde size yardımcı olacak olsa da özel bir bahsi hak eden türleri vardır.
  • Manuel Lenfatik Drenaj Masajı: Eğer vücudunuzda çok fazla su tutuluyorsa bu çok nazik masaj şekli özellikle etkilidir. Manuel lenfatik drenajın kollardaki ve bacaklardaki sonuçları özellikle çok ciddi olabilir.
  • Karın Bölgesinde Kendine Masaj: Eğer kabızlığa veya düzensiz bağırsak hareketlerine meyilli iseniz karın bölgesinde düzenli masaj çok büyük fark yaratabilir. Bunun uzun bir vakit alması gerekmez, sadece sağ kalçadan başlayarak, karın bölgenize saat yönünde hareketlerle masaj yapın. Bu şekilde yiyeceğin bağırsaktaki hareketinin yönünde çalışıyor olacaksınız. Bunu günde iki kez, üç dakika boyunca yapmak kabızlığı rahatlatmaya yardımcı olur, karın kaslarının yapısını geliştirir ve birkaç haftada göbeğinize veda edebilirsiniz.
  • Selülitli Bölgelerde Kuvvetli Masaj: Masaj terapistinizden yarım saat boyunca sadece bacaklara, kalçalara ve uyluklara odaklanmasını isteyin. Eğer terapi çok kuvvetliyse ve birçok vurmalı hareket içeriyorsa birkaç gün içinde gözle görülür gelişme elde edebilirsiniz. Düzenli olarak bu masajı yaparak ve fiziksel egzersizle, diyetinizde bir değişiklik yapmadan bile daha küçük beden kıyafetlere girmeniz mümkün.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye