Manyetik Bileklik Gerçeten İşe Yarıyor Mu?

Manyetik bileklik, negatif iyon bilekliği bir mucize mi, yoksa plastik bir mucize mi?

Manyetik Bileklik Gerçeten İşe Yarıyor Mu?

Gün geçmiyor ki ‘Şifa pazarı’nda her derde deva bir mucizevi bir çözüm bulunmasın. Sizi basit bir takmayla daha dengeli kılan, iyileştiren, ağrınızı azaltan veya size iyi gelen başka bir sürü şey yapan iyon bilekliği, manyetik hologram bilekliği de pazarda kendi müşterisini buldu. Satıcıların yaptıkları şey tüketiciye (genellikle dengeyle ilgili) bir zayıflıklarını göstermek sonra bilekliği ona takmak ve ardından aynı testi bir daha yapmak ve parabam..! Bilekliği takınca müşterinin kuvveti Koca Yusuf, denge ise çelik.

Akıllı Pazarlamanın Ağına Düşmek
Ne yazık ki söylenenler doğru değil. Bu hoş görünümlü bileklikleri takan sporcular ve sanatçılar olsa da, vücut üzerinde hiçbir etkileri yok. Tabi siz olduğuna inanmıyorsanız. İlk olarak şu dengesizlik testine bakalım. Satıcıların yaptığı şey ya kolunuzun kuvvetini ölçmek veya vücudunuzu bir tarafa itmek. Ya kolunuz kuvvetsizdir veya dengeniz zayıftır ki ilk defa böyle bir uyaranla karşılaşan vücudunuz için normaldir bu. Fakat bundan sonra beyniniz uyaranı alır ve aynı uyaranla tekrar karşılaşacağım diye kendini hazırlar. Sonra bilekliği taktıktan sonra testi yaptığınızda beyniniz vücudunuzu ayarlamış olur ve eskisine göre daha güçlü veya dengelisinizdir.  

Bilekliği taktığınız için performansınızdaki artışı bilekliğin etkisine yorarsınız. Böylece cebinizden duruma göre 20, 30 lira veya daha fazlası eksiliverir. Satıcı iyonların veya manyetik alanların etkisi üzerinde bir iki saçmalık da eklerse ceviz kabuğunda plasebo yutulmuş olur. Şunu bilin ki ikinci testin sonucu ister bilekliği takın ister takmayın aynı olacaktır.
 
Bilimsel Temeli Olmayan Boş İddialar
Manyetik bileklikler alyuvarlardaki demiri etkileyerek kan dolaşımını artıyormuş. Eğer bu doğru olsaydı, MR çektirmeye giren herkes yoğun manyetik kuvvetler insan vücudundaki kanı çekip çıkaracağı için patlardı. Eğer MR’ın manyetik kuvveti vücudunuzun sağlığı veya kan dolaşımınız üzerinde belirgin bir etkisi yoksa, bileğinize taktığınız küçücük bir mıknatısın bu türden bir etkisi nasıl olabilir. Hologram bileklikler kişinin enerji akışını normalleştirip ona denge getirdiğini iddia ediyor. İki hologram sayesinde insanlar güya esneklik ve kuvvet kazanıyor. 2010 yılında bu hologramı üreten şirketlerden biri iddialarını doğrulayacak herhangi bir bilimsel çalışma olmaması nedeniyle iddialarını geri çekmiş ve yanlış bilgilendirmeye dayalı reklamları yüzünden yüklü tazminatlar ödemiştir. Son çılgınlık da Negatif İyon Bileklikler. İyon bileklikler vücudunuzdaki zararlı pozitif iyonları alıp sağlığınızı ve ruh halinizi iyileştiriyormuş. Negatif iyonlar solunduklarında gerçekten de olumlu etkilere sahiptir. Ancak bunun için iyonları ayrıştıran elektrikle çalışan bir hava filtresi gerekir. Üzerinde "Mineraller Aşkına” diye yazan sonsuz etkili bir lastik parçası değil.

İyileşmek İçin Beyninizi Kullanın
Bu bileklikler bütün vücudunuzu, sağlığınızı toparladıklarını, fizyolojik ve psikolojik değişiklikler  meydana getirdiklerini iddia ediyorlar. Ne var ki bu konuda hiçbir kanıt gösterilmiyor. Plasebo bilekliklerle karşılaştırıldıklarında aralarında hiçbir fark bulunmuyor. Bu bileklikleri satın almış olup da işe yaradıklarına inananlar akıllı bir pazarlamanın kurbanıdırlar. Sağlığınızın gerçekten iyileşmesini istiyorsanız, egzersiz, yoga, meditasyon ve masaj gibi gerçek yollara başvurun. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye