Meme Problemleri

Meme hastalıkları kalıtsal olabilir ve beslenme, meme implantları ve doğum kontrol hapları gibi çevresel ve yaşam tarzı faktörlerinden kaynaklı olabilir.

Meme Problemleri

Meme hastalıkları kalıtsal olabilir ve beslenme, meme implantları ve doğum kontrol hapları gibi çevresel ve yaşam tarzı faktörlerinden kaynaklı olabilir. Bu gibi problemlerin erken teşhisi, özellikle kanserli hücre varlığında, meme kanserini önlemek ve başarılı bir tedavi için halen birincil stratejilerden biridir. Bu nedenle kadınların kendi göğüslerini düzenli olarak incelemesi önemlidir. Bunun her ay adet döngüsü ile eş zamanlı olarak, aynı fiziksel konumda ve aynı adımları takip ederek yapılması gerekir. Bazı yumruları bulmak yatar pozisyonda daha kolay olurken, diğerleri otururken veya ayakta daha belirgin oluyor, yani birden çok konum kullanmak isteyebilirsiniz. Bazı kadınlar hissettiklerini kaydetmek ve bir önceki çizimler ile karşılaştırmak için bir taslak çizerler. 


Meme Muayenesi Nasıl Yapılır?
Bu muayenenin ayda bir yapılması gerekir (menopoz öncesi kadınlar için, adet döneminden sonra). Bir ayna önüne oturmakla başlayın ve her bir meme ve göğüs kaslarınızın bölgesine dikkatlice bakın. Büzüşme, çukurlaşmış veya pullu deri, meme ucu akıntısı veya meme ucu çekilmesi, yumru veya meme asimetrisi gibi olağan dışı bir şey arayın. Kollarınızı kaldırın veya başınızın arkasına kenetleyin ve aynı şeyleri bu pozisyonda inceleyin. Aynı denetimi ellerinizi belinize koyup, omuzlarınızı ve dirseklerinizi hafifçe öne çekerek tekrarlayın. Memenizden koltuk altınıza kadar, lenf nodu alanında yumruları hissetmeye çalışın. Meme uçlarınızı akıntı için sıkın. Bazı kadınlar muayenenin bu aşamalarını ayakta yapmayı tercih ediyorlar, parmakların daha kolay kayması için muhtemelen banyo esnasında. Sağ kolunuz başınızın arkasında iken, sol elinizin parmakları ile sağ memenizi kontrol edin. Sıkıca memeyi bastırmak için üç veya dört parmak kullanın, olası yumruları hissetmeye çalışın ve burada gösterilen örneği takip ederek tüm memenizi kontrol edin. Bazı kadınlar ışınsal modeli tercih ediyor, meme ucundan düz çizgiler şeklinde dışa doğru hareketler ile memenin derinlemesine incelenmesi şeklinde. Diğerleri ise dairesel model ile memeyi derinlemesine inceliyor. Meme ucundan başlayıp, meme etrafında dışa doğru veya tam tersi hareketler ile muayene yapıyor. Bu yöntemleri sol meme üzerinde yineleyin. Anormal bir şey fark ettiğinizde veya muayenede herhangi bir nokta hakkında emin değilseniz, doktorunuza başvurun.  

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye