Vajinal Kuruluk İçin Alternatif Tedaviler

Genelde menopoz döneminde görülse de vajinal kuruluk her yaştan kadını rahatsız edebilir

Vajinal Kuruluk İçin Alternatif Tedaviler

Vajinal kuruluk menopoza geçiş ve menopoz dönemi boyunca çok sayıda kadını etkiler. Her yaşta kadının başına gelebilecek bir durum olsa da menopozla alakalı oluşumu daha sık görülür. Bunun nedeni vajinal kuruluğa sebep olan şeyin genelde hormon dengesizliği ve vajinal bölgeyi düzenleyecek yeterli östrojenin salgılanmayışıdır.

Vajinal kuruluk, bu bölgede kaşıntıya, batmaya ve cinsel ilişki sırasında rahatsızlığa yol açar. Doğum yapmak, emzirmek, menopoz bu durumu tetikleyebilir ve tedavisi için alternatif yöntemler mevcuttur.

Cinsel ilişkinin acı vermesi, ağrı, idrara çıkma sıklığında değişme, kaşıntı ve yanma hissi vajinal kuruluğun belirtilerindendir. Bu duruma karşı alınabilecek ilk önlem sağlıklı hayat değişiklikleridir. Bunlar arasında sağlıklı bir diyet sürdürmek, soya fasülyesi ve yabani yer elması tüketmek, spor yapmak, stres kontrolünü sağlamak yer alır.

Vajinal kuruluğa karşı alternatif tedaviler vücudun hormon ve östrojen seviyelerini dengelemeyi hedefler. Vajinal östrojen terapisi bölgeye uygulanan krem veya tablet şeklinde sürdürülebilir.

Su bazlı kayganlaştırıcılar piyasada satılmaktadır. Bölgeye uygulanması, özellikle cinsel ilişki sırasında rahatlama sağlayacaktır. Cinsel ilişkiyi kesmemek de tedavi açısından önemlidir. Çünkü ilişki sırasında vajinal bölgeye kan akışı artar ve buradaki hücreleri besler. Partnerinizle doğru dengeyi tutturmak cinsel ilişki sırasında yaşanabilecek ağrıyı en aza indirirken bu sayede vajinal kuruluk için bir çözüm sunacaktır.

Fitoöstrojen ve östrojenik olmayan baharatlar, menopozun ve östrojen dengesizliğinin tedavisinde kullanılan iki çeşit baharattır. İlk grup karayılan otu veya dong quai gibi vücuda ekstra hormon temin eder. Fakat bu müdahale vücudun doğal hormon seviyesinin düşmesine neden olabilmektedir. Östrojenik olmayan baharatlar ise kendilerinden hormon sağlamaz fakat vücudun salgı bezlerini geliştirir. Bu sayede vücudun doğal hormon üretimi iyileşir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye