Menopoz İçin Öneriler ve Östrojen Replasman Terapisi

Belki bugün kadın sağlığı ile ilgili en büyük tartışma, hormonlar ile takviye yapmanın gerekip gerekmediğidir.

Menopoz İçin Öneriler ve Östrojen Replasman Terapisi

Menopozal sağlık programının amacı iki aşamalı olmalıdır: menopozun rahatsız edici semptomlarını elimine etmek ve postmenopozal dönem ile ilişkili dejeneratif hastalıkları önlemek – osteoporoz ve kalp hastalığı gibi. Hormon replasman tedavisi bu hastalıkların riskini azaltır fakat olası yan etkileri de vardır. "Eğer kadında bu hastalıklar var ise veya karşı koyulamaz risk altında bulunuyor ise, bunlar hormon alması için nedenlerdir.” diye ekler Kate O’Hanlan, M.D. Osteoporoz durumunda, beslenme ve egzersiz kemik kaybını önlemek için yeterli olabilir. 

Dr. Susan M. Lark'a göre "İdeal bir dünyada, kadınlar için uygun tüm olanakları kullanmak istenmelidir. Her kadın için, yaşam tarzı değişiklikleri, hormonal tedavi veya diğer tüm gerekli tedavilerle bir harman oluşturarak, kişiye özel bir program hazırlanması gerekir." 

Östrojen Replasman Tedavisi
Belki bugün kadın sağlığı ile ilgili en büyük tartışma, hormonlar ile takviye yapmanın gerekip gerekmediğidir. Östrojen replasman tedavisi (ERT) şu anda osteoporoz için ve menopoz semptomlarını gidermek için reçete edilir. Bazı doktorlar ERT’yi semptomlar "rahatsız edici” boyuta ulaştığında öneriyorken, diğerleri semptomlar "kısıtlayacak” boyuta geldiğinde kullanmakta. Dikkatli olmak gerekir çünkü östrojenin, inme, safra kesesi hastalığı, karaciğer tümörleri, sıvı tutulumu ve kilo alımı, baş ağrısı, rahim kanseri, meme kanseri ve rahim tümörleri gibi yan etkileri vardır. Rahim veya meme kanseri olan, ailesinde meme kanseri geçmişi olan, obez olan, flebit, varis, şeker hastası, hipertansiyonu olan, ödem, rahim tümörleri olan veya fibrokistik göğsü olan hastalara östrojen önerilmez.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye