Sistit İçin Takviyeler ve Bitkisel Tıp

Çiğ yenebilen veya demlenmiş çay olarak içilebilen taze maydanoz, sistit için uzun yıllardır kullanılan bir ilaçtır.

Sistit İçin Takviyeler ve Bitkisel Tıp

Besin Takviyeleri
Dr. Joseph E. Pizzorno Jr., sistitin ortaya çıktığı durumlarda genellikle şu takviyeleri öneriyor: C vitamini (500 mg, tercihen mineral askorbat biçiminde, her iki saatte bir); A vitamini (günlük 50,000 IU), çinko (günlük 30 mg), ayı üzümü veya yayla kızılcığı olarak da bilinen, uva ursi (1/2 çay kaşığı sıvı özü veya 1 ½ çay kaşığı tentür); ve altınmühür (hidrastis canadensis, ½ çay kaşığı sıvı özü veya 1 ½ çay kaşığı tentür).  Lactobacillus acidophilus ve diğer dost bakteriler oral veya vajinal takviye olarak yararlıdır. Idrar yollarında ve vajinada bakteri dengesinin sağlanmasına ve idrar yolu enfeksiyonuna neden olan enfektiyöz bakterilerin atılmasına yardımcı olur.

Bitkisel Tıp
Hoffmann’a göre, böbrek yolu ile vücuttan atılan uçucu yağlar içeren bitkiler, böyle enfeksiyonlarda iyi sonuç veriyor . Ağrı ve yanma eşliğindeki bir enfeksiyon için, mısır püskülü tentürünü, ayı üzümü (uva ursi) ve buchu’yu eşit miktarda karıştırılmayı ve bu karışımdan günde üç kere bir çay kaşığı alınmasını öneriyor. Sıcak demlemeler de genellikle belirtileri hafifletiyor. Ayrıca eşit miktarda kuru hatmi yaprağı, mısır püskülü, ayrık otu ve ayı üzümünün karıştırılmasını ve günde dört kere bu karışımdan bir kupa içilmesini öneriyor.  

Çiğ yenebilen veya demlenmiş çay olarak içilebilen taze maydanoz, "sistit için uzun yıllardır kullanılan bir ilaçtır.” diye ekledi Julian ve Susan Scott. Taze maydanozun kıyılmış veya garnitür olarak rendelenmiş şekilde yenmesini tavsiye ediyorlar. Kurutulmuş maydanoz daha az etkilidir. İdrar söktürücü ve böylece üriner sistem temizleyici olan maydanoz çayı, bir demet taze maydanozu birkaç parçaya bölüp, kaynayan suda 20 dakika beklettikten sonra, maydanozları çıkararak hazırlanabilir ve suyu sıcak veya soğuk olarak içilebilir.  

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye