Mercan Güneşten Korunmanın Sırrı Olabilir

Mercanın doğal güneş savunması insanlar için inceleniyor

Mercan Güneşten Korunmanın Sırrı Olabilir

Bilim adamları mercanın, güneşin zararlı mor ötesi ışınlarına karşı doğal savunmasından, insanları güneşten koruyacak bir hap yapmayı amaçlıyor. King’s College London’dan gelen ekip mercanın doğal yeteneğinin genetik ve biyokimyasal sürecini araştırmak için Avustralya’daki Büyük Bariyer Resifi’ni ziyaret etti.

Türü tehlikede olan Acropora mercanını inceleyerek gerekli bileşenlerin keşfedilebileceğini düşünen Dr. Paul Long başkanlığındaki takım, hap versiyonundan önce, mercandaki bileşikleri içeren bir losyon üretilebileceğini belirtiyor.  Bunu yapmak için mercanın bileşikleri oluşturmak için kullandığı genetik kodu kopyalayıp laboratuvardaki bakterilere uygulayacaklar. Bu sayede bileşenler çok miktarda üretilmiş olacak.

Dr. Long mercanın kendisini kullanmak istemediklerini ve kullanmayacaklarını, bunun sebebinin de türünün tehlikede olması olduğunu söyledi. Bilim adamları mercan ve bazı alglerin tropik iklimlerde kendilerini güneşin zararlı ışınlarından koruyabildiğini bilse de bunu nasıl yaptıkları yeni keşfedildi. Bulgulara göre mercanın içinde yaşayan bir alg, daha sonra mercana geçen bir bileşik üretiyor. Mercan bu bileşiği hem kendisinin hem de algin faydalanması için güneş koruyucuya dönüştürüyor.

Madde sadece iki türü güneşten korumakla kalmıyor, etkileri mercandan beslenen balıklarda da görülüyor, yani besin zincirinde iletilebiliyor. Bu da insanların maddeyi içeren haplar alarak gözlerini ve cildini güneşten koruyabileceği anlamına geliyor. Fakat şimdilik Dr. Long’un ekibi losyona odaklanmakta.

Ekibe göre bileşikler oluşturulduğunda bir losyona eklenecek ve karın sıkılaştırma operasyonlarından arta kalan insan derileri üzerinde test edilecek. Etkisi ancak bu aşamadan sonra görülecek fakat daha iyi güneş koruma ürünlerine ihtiyaç olduğu ortada. Özellikle de kimyasallarla dolu olanlar yazın uzun günlerinde, gün boyu cildimizde kalarak tehlike yaratabildiği için.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye