Yiyerek Cildinizi Güzelleştirin

Yediğiniz şeyler cildinizin güzelliğiyle kendilerini belli edebilirler.

Yiyerek Cildinizi Güzelleştirin

Tıpkı metabolizmanın sağlığı gibi cilt sağlığı için de en iyi yaklaşım, problemleri sonradan çözmektense, önceden engellemektir. Sağlıklı bir diyet, ciltteki ve özellikle de yüz bölgesindeki yaşlanma etkilerini önleyebilir. Hatta diyetlerin cilt güzelliği üzerinde neredeyse kilo üzerinde olduğu kadar etkisi vardır.

Akdenizli gibi yiyin: Balık, yeşil sebzeler, meyveler ve zeytinyağı diyetin başrollerindedir. Bu diyetle bolca alınan Omega-3 yağları cilt hücrelerini güçlü ve esnek kılar. Domates ve kırmızı şarapta yer alan antioksidanlar güneş ışığının zararlarına karşı korurken, bu diyetin ölümcül bir cilt kanseri türü olan melanoma karşı koruyucu olduğu da araştırmalarda görülmüştür.

Vejetarjen yiyin: Et ürünlerinden etik ya da kişisel sebeplerle uzak dursanız da bu yaklaşım diyetinizde taze meyve sebzelere ve tam tahıllı ürünlere daha çok yer açar. Bu da cilt için faydalıdır. Bu diyetle alınan antioksidanlar kırışıklık, kahverengi leke gibi yaşlanma belirtilerini önler. 

Çok karbonhidrat – Az protein yiyin: Beyaz ekmek, işlenmiş şeker ve diğer karbonhidrat alımını azaltmak sadece cilde değil, strese de iyi gelir. Tam tahıllı ürünler, taze yeşillikler ve yağsız etle oluşturulan bir diyet antioksidan seviyesini ve kolajen üreten protein yapımını artırır. Elbette fazla hayvansal yağ alımından kaçınmak, sadece kırmızı et yerine balık ve diğer az yağlı proteinleri tercih etmek ve bol bol su içmek önemlidir. 

Az yağlı yiyin: Doymuş yağları diyetten çıkarmak kalbe ve kiloya iyi geldiği gibi yaşlanma etkisi yaratan maddelerin, hücrelerdeki üretimini azaltır. Vücudun ihtiyacı olan yağ ise zeytinyağı ve yemişlerden alınabilir. Günlük kalorinin yüzde 20’si yağlardan, mümkünse doymamış yağlardan alınmalıdır.

Çiğ yiyin: Bu yöntem herkes tarafından desteklenmese de çiğ yemek savunucuları yemekleri pişirmemenin doğal enzimleri koruduğunu, bunun da sindirime ve kilo kaybına yardımcı olduğunu söylemektedir.  Bu diyet enerji seviyesini yüksek tutar; yemişler, avokado ve zeytinyağındaki sağlıklı yağlar da cilt hücrelerinin zarlarını güçlü kılar. Fakat az et yendiği için yeterince kolajen yapıtaşı alınamaz. 

Aşağıdaki yiyecekler de cilde çeşitli şekillerde faydalıdır:
  • Havuç, şeftali, kayısı: Turuncu meyve sebzelerdeki beta-karoten, A vitaminine dönüşür, cildin kurumasını ve kırışmasını önler. 
  • Domates: Antioksidan özellikli likopen içeren domates, bu madde sayesinde ultraviole ışınların zararlarından cildi korur.
  • Zeytin ve Zeytinyağı: Antioksidan özellikli E vitamini içeriğiyle cildin nemliliğini korurlar. Zeytinyağı hem diyete hem de cilt bakımı rutinine eklendiğinde tende parlaklık sağlar.
  • Kiraz, Nar, Yabanmersini: Bu meyvedeki antioksidanlar kolajen yıkımını önleyip, kırışıklık oluşumunu azaltır.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye