Metabolik Terapiler - Nedir

Toksinlerin atılmasıyla metabolizma dengesizliklerinin giderilmesini hedefleyen sentez yöntemlerdir.

Metabolik Terapiler

Metabolik terapiler uygulayıcısına göre önemli ölçüde değişiklik gösterir. Buna karşın genellikle kanser ve diğer hastalıkların, hastanın metabolizmasındaki dengesizlikler nedeniyle oluştuğu düşüncesini benimser. Bu dengesizlikler, vücutta toksinlerin birikmesi nedeniyle ortaya çıkar. Tedavi ise bu toksinlerin atılması ve bağışıklık sisteminin ve biyokimyasal süreçlerin güçlendirilmesini içerir. 

Metabolik terapiler, aşağıdakileri içeren tedavi protokollerinin derlenmiş ve tartışmalı bir sentezi durumundadır:

Amerikan biyolojik ürünleri: Kafein, şeker ve rafine karbonhidratlarla birlikte hayvan proteinlerinden uzak durma; lavman sıvıları ve kolonik sulama; laetrile; adrenal ve serebral dokuları da içeren embriyonik canlı hücre terapisi; C vitamini ve diğer beslenme takviyeleri.

Evers terapisi: Laetrile; manyetik alan terapisi; hiperbarik oksijen; diyet; eversol kıskaçlama terapisi; köpekbalığı kıkırdağı; Koch aşısı; donmuş timus ve diğer hücrelerin enjekte edilmesi; detoksifikasyon.

Gerson terapisi: Az tuzlu vegan diyeti; her saat taze meyve ve sebze sularının içilmesi; günde üç ya da dört kahve lavmanı; tiroit özü; pankreatin, pepsin, niasin ve potasyum içeren besin takviyeleri.

Issels’in tüm vücut terapisi: Cıva dolguların ve bunların bulaştığı dişlerin çekilmesi; aşılar; Acidophilus destekli organik diyet; kahve, çay ve tütünden uzak durma; hipertermi (bağışıklık sistemini güçlendirmek için vücudu ısıtmak); hemotojenik oksijen terapisi (kandaki bağışıklık tepkisini uyarmak); informal psikoterapi.

Kelley-Gonzalez diyeti: Genellikle bol miktarda çiğ meyve, su, çiğ ve buğulanmış sebzeler, tahıllar ve kabuklu yemişleri içeren kişisel diyetler; kırmızı et, beyaz şeker, tavuk, rafine tahıl ürünleri ve soyadan kaçınmak; dondurulup kurutulmuş pankreatik enzimler; sık kahve lavmanları ve laksatif temizleyiciler; günde 150 kadar besin takviyesi.

Manner metabolik diyet terapisi: Laetrile; enzimler; günlük kahve lavmanları; vitamin, mineraller ve diğer takviyeler; enzimlerin tümörlere doğrudan enjeksiyonu; psikolojik danışmanlık.

Revici terapisi: Selenyum, oksijen, bakır, kalsiyum ve vücut kimyasını dengeleyen diğer maddelerin dozlar halinde damar içine enjekte edilmesi.
Metabolik terapilerin kökenleri, terapilerin kendileri gibi farklılık göstermektedir. Bu terapilerin en iyi bilinen savunucularından biri, 1977’de farelere laetrile, A vitamini ve sindirim enzimleri enjekte ederek kanseri tedavi ettiğini öne süren biyoloji profesörü Harold Manner’dır. Manner akademi dünyasını terk etmiş ve 1988’de ölmeden önce Meksika’nın Tijuana şehrinde bir klinik açmıştır.
Kansere ek olarak, metabolik terapiler aynı zamanda artrit, multipl skleroz ve metabolik dengesizliklerle bağlantılı olduğuna inanılan diğer hastalıklara karşı kullanılmaktadır.
Bu terapilerin genel olarak tartışmalı ve kanıtlanmamış doğaları ile birlikte tedavi etmeye çalıştıkları hastalıkların ciddiyeti, işinde uzman bir tıp profesyonelinin sürekli ilgisini de tavsiye edilebilir kılmaktadır. Alternatif kanser tedavilerini denemenin önemli sakıncalarından biri, diğer, daha etkili terapilerin vakitlice uygulanması fırsatının kaybedilebilir olmasıdır.
Bazı metabolik diyetlerde hastaların elektrolit dengesizlik riski yaşayabileceği ve hatta ölebileceğine dair endişeler dile getirilmektedir. Daha ileri endişeler enzim enjeksiyonları ve megavitamin terapisinin zehirleyiciliği ile ilgili ortaya çıkar. Laetrile hayatı tehdit eden siyanür zehri ile bağlantılıdır.
Kanser için düşünülen çoğu metabolik terapi, geleneksel tıp uygulayıcılarının anlayışının epey dışında yer almaktadır. Bu terapinin savunucuları yasa düzenleyicilerin ve yasaları uygulayanların ciddi muhalefeti ile karşılaşmaktadır.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye