Migren Baş Ağrıları ve Küme Tipi Baş Ağrıları

Migren baş ağrıları şaşırtıcı şekilde yaygın olup erkeklerde %15-%20, kadınlarda %25-%30 aralığında bir görülme sıklığına sahiptir.

Migren Baş Ağrıları ve Küme Tipi Baş Ağrıları

Migren Baş Ağrıları
Migren baş ağrıları şaşırtıcı şekilde yaygın olup erkeklerde %15-%20, kadınlarda %25-%30 aralığında bir görülme sıklığına sahiptir. Dr. Milne, "Bunun nedeni muhtemelen menstrüal döneme bağlı olarak meydana gelen hormonal değişimler" diyor. "Bayan hastaların birçoğu, ergenlik döneminin başı gibi bazı hormonal geçişlerden sonra, doğum kontrol hapları alındığında veya alınması kesildiğinde, veya gebelik sonrası dönemde migren ağrıları yaşamaya başladıklarını bildirmektedir. Migrenlerin ortaya çıkma ihtimali aynı zamanda kadının menstrüal dönemlerinin belli zamanlarında, genellikle menstrüasyon döneminin başında ve sonunda, ve bazen ovülasyon döneminde daha yüksek olmaktadır.” Bu da gerek kalıtım yoluyla geçmiş gerekse sonradan kazanılmış olsun, pelvis / yumurtalık ile ilgili bir zayıflığa işaret etmektedir.

Alexandria Doğal ve Bütünleyici Tıp Enstitüsü, Croton-on-Hudson-New York’un Kurucu Medikal Direktörü olan Tıp Doktoru Rima Laibow, "Migrenleri çok sıklıkla gıda alerjileri, stresin neden olduğu hormonal değişimler ve şaşırtıcı şekilde kronik dehidrasyon tetikliyor”, diyor. 
Migren semptomları arasında denge kaybı, başın bir tarafında zonklayan ağrı, bulantı, kusma, baş dönmesi, bulanık görme, ani ateş ve soğuk basması, ışığa ve sese karşı yüksek hassasiyet yer almaktadır. Migren hastaları genellikle ağrı başlamadan birkaç dakika önce uyarıcı mahiyette semptomlar veya auralar yaşamaktadır. Bu auralar bulanık görme, sersemlik, yorgunluk, kaygı ve uyuşukluk veya vücudun bir yanında karıncalanmadan ibarettir.
Dr. Milne, "Migren ağrısı genellikle şiddetlidir ve şakak ve göz olmak üzere başın bir tarafında yoğunlaşır,” diyor. Görme bozukluğu olmayan hastalarda herhangi bir uyarıcı işaret olabilir veya olmayabilir.

Küme Tipi Baş Ağrıları
Bu tip baş ağrıları, gözün etrafında yoğunlaşan ve şiddetli ağrıyla seyreden en ağrılı baş ağrısı şeklidir. Bu ağrılara genellikle gözyaşı, yüz kızarıklığı ve burun tıkanması eşlik eder. "Küme tip baş ağrıları genellikle migrenler arasında çok daha nadirdir ve çoğunlukla erkekleri etkiler” diyor Dr. Milne. İsminden de anlaşılacağı üzere bu ağrılar genellikle, birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilecek periyodik kümeler halinde gerçekleşmektedir. Böyle bir küme ağrısı nöbetinde keskin, yoğun bir ağrı birkaç saat boyunca hastayı esir alır, birkaç saat daha azalarak seyreder ve sonra yeniden başlar. "Ağrının delici ve habis karakterinden ötürü kişi oldukça kaygı duyar ve sakinleşemez” diyor Dr. Milne. "Bazen hasta, ağrının yarattığı hissi değiştirmek için başını duvara bile vurabilir.”

Boyundaki hasar görmüş bağ dokular ve kaslar, "tetikleyici noktalar” olarak baş bölgesinde ağrıya sebep olabilirler. Ayrıca büyük oksipital sinir gibi boyundan başa giden sinirler sıkışabilir veya enflamasyona uğrayabilir. Dr. Darrow, sol gözde odaklanan, tekrar eden baş ağrıları olan 39 yaşındaki bir hastayı muayene ettiğinde hasta bu ağrıyı "gözümün içerisinde sıcak bir maşa” olarak tarif ediyordu. Hastaya, eşlik eden bir boyun ağrısı olup olmadığı sorulduğunda hasta hayır cevabını verdi. Yine de boyun kasının elle yapılan muayenesinde göz ağrısına neden olan spesifik bir nokta bulundu. Tetikleyici noktaya lokal anestezi uygulandığında göz ağrısı hemen kayboldu.

Diğer baş ağrısı tiplerinden biraz daha fazla olmak kaydıyla, küme tip baş ağrısı yaşayan hastalar genellikle belli bir profil sergilemektedir. "Tipik hasta genellikle 30 ve 50 yaş aralığında olan bir erkek oluyor” diyor U.C.L.A. Ağrı Kontrol Birimi eski Direktörü David Bresler. "Hasta aynı zamanda genellikle aşırı hırslı ve şartları zorlayan, genellikle sigara veya içki içen A-tip kişilik grubu özellikleri sergiliyor. Bu insanların birçoğu, her ne kadar ölümlerinin sorumlusu ekseriyetle depresyon olsa da, küme tip baş ağrılarının neden olduğu ağrıdan ötürü intihar ediyor. Ancak depresyon dediğimiz şey ne? Sonuçta psikolojik ağrı.”

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye