Mısır Ekmeği

Ayurvedik kurallara göre lezzetli bir ekmek tarifi

Mısır Ekmeği

Hazırlama süresi: 45 dakika
Miktar: Bir somun veya 9-12 parça
Kimler İçin: Vata, Pitta, Kapha

Malzemeler:
1 bardak mısır unu
1 bardak arpa unu veya pirinç unu
1 çay kaşığı tuz
2 buçuk çay kaşığı kabartma tozu (Yüksek rakımlı yerlerde 2 çay kaşığı)
2 yumurta beyazı veya 1 yumurta
1 buçuk – 4 çorba kaşığı ayçiçeği yağı veya safyağ (ghee)
1 çorba kaşığı tatlandırıcı: elma konsantresi, akçaağaç şurubu, esmer pirinç şurubu veya pekmez
1 bardak süt (inek, keçi veya soya)

Tarif:
Fırını 200 derecede ısıtın. 20 cm x 20 cm bir fırın kabını hafifçe yağlayın ve ısınması için 5 dakika fırında bekletin. Kuru malzemeleri beraberce elekten geçirin. Bu adım özellikle Kapha için az yağlı ekmek yapılıyorsa önemlidir. Ekmek böylece daha hafif olur.

Yumurta beyazlarını veya yumurtayı hafifçe çırpın, diğer ıslak malzemelerle karıştırın. Kuru ve ıslak malzemelerden oluşan iki karışımı birbirine katın ve bir kaşık yardımıyla birkaç kez çırpın. Karışımı sıcak fırın kabına dökün ve 25-30 dakika (ya da pişene kadar) fırınlayın. Piştiğini anlamak için ekmeğin ortasına bir kürdan batırılır. Kuru çıkıyorsa içi de pişmiştir. 
Sıcak servis edin. 

  • Vata için: Pirinç unu, yumurta beyazı veya yumurta, 4 çorba kaşığı yağ, akçaağaç şurubu veya pirinç şurubu ve inek sütü tercih edin. Bu denge Vata ve Pitta’yı azaltır, Kapha’yı kısmen artırır.
  • Pitta için: Arpa unu veya pirinç unu, yumurta beyazı, 2-4 çorba kaşığı yağ, tatlandırıcılardan ve sütlerden herhangi birini tercih edin. Bu denge Vata’yı etkilemez, Pitta’yı azaltır ve Kapha’yı kısmen artırır.
  • Kapha için: Arpa unu, yumurta beyazı veya yumurta, mümkün olduğunca az yağ, elma konsantresi, keçi veya soya sütü tercih edin. Bu denge Vata’yı artırır, Pitta ve Kapha’yı azaltır. 
  • Tridosha: Herhangi bir un, yumurta beyazı, 3 çorba kaşığı yağ, akçaağaç veya esmer şeker şurubu, soya sütü veya yarım bardak suyla karıştırılmış yarım bardak inek sütünü tercih edin. Bu denge Pitta ve Vata’yı azaltır, Kapha’yı etkilemez. 
Notlar: Bu tarifte önemli olan mısır ekmeğine lezzet verecek kadar yağ kullanmak ama Kapha’yı sakinleştirmesini engelleyecek kadar aşırıya kaçmamaktır. Ticari olarak satılan çoğu mısır ekmeği Kapha’yı dinginleştirmez aksine artırır. Hatta çoğu ürün, en az çeyrek bardak yağ kullandığından, ekmek uzun vadede tatlanır ama Vata ile Pitta için Kapha’dan daha uygun hale getirir. Bu tarif minimum yağ ile yapılırsa, ekmek ısıtılmak istendiğinde tost makinesinde değil buharda ısıtılmalıdır. Buhar ekmeğe nem sağlarken, tostlamak, zaten kuru olan yiyeceği daha da kurulaştıracaktır. Vata ve Pitta’lar, ekmeği tereyağı ve safyağla servis edebilir, tatlandırıcı ekleyerek kuruluğu giderebilirler. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye